Serum magnezyum ve elektrolit panelinin akut miyokard infarktüslü hasta yönetimindeki yeri
The role of serum mg and electrolyte levels for the management of acute myocard infarction
  1. Tez No: 393977
  2. Yazar: ATTİLA BEŞTEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: AMI ciddi ve uzun süreli iskeminin yol açtığı geri dönüşümsüz miyokardiyal hücre hasarının olduğu ölümcül bir rahatsızlıktır. AMI semptomları olan hastaların tanısal değerlendirmesinde EKG ve biyokimyasal belirteçlerden troponinler, kreatin kinazlar, miyoglobin en sık kullanılan ve en önemli parametrelerdir. Biz de bu çalışma ile serum Mg ve diğer elektrolitlerin AMI'lı hastaların tanısında ve yönetiminde etkisini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma Temmuz 2014-Ocak 2015 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya AMI tanısı konmuş ve dışlanma kriterleri uygulanmış 50 STEMI, 50 NSTEMI hasta ve 50 sağlıklı gönüllü alındı. Çalışmaya alınan hem STEMI hem de NSTEMI hastaları ile kontrol gruplarının yaş, cinsiyet, cTnI, CK, CK-MB, Mg, Ca, Na, K değerleri incelendi. BULGULAR: Hasta grubunda 50 STEMI ve 50 NSTEMI olmak üzere toplam 100 hasta yer almaktaydı. Bu hastaların 83 tanesi erkek, 17 tanesi kadındı. Hem STEMI hem de NSTEMI hastalarının ortalama cTnI, CK, CK-MB, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede artmış olduğu belirlendi. STEMI ve NSTEMI hastalarında ortalama Na, K, Mg seviyelerinin ise kontrol grubuna göre anlamlı derecede azalmış olduğu saptandı. Ca seviyesinde STEMI hastalarında anlamlı artış saptanırken, NSTEMI'de istatistiksel olarak anlamsız bir düşme saptandı. SONUÇ: AMI hastalarının kardiyak spesifik biyobelirteçler ile tanı ve takibi esnasında serum elektrolit düzeyleri kontrol edilmelidir. Başta Mg olmak üzere serum elektrolit düzeylerindeki değişiklikler AMI hastalarının takibinde kullanılabilir. Serum elektrolit düzeyleri AMI tanısında kardiyak spesifik biyobelirteçleri destekleyici olabilir. ANAHTAR KELİMELER: akut miyokard infarktüsü, magnezyum, serum elektrolitleri
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: AMI is a fatal disease that casused by severe and long-term irreversible ischemia leading irreversible myocardial cell damage. ECG and biochemical markers of troponins, creatine kinase and myoglobin are the most commonly used and the most important parameters in the diagnostic evaluation of patients with symptoms of AMI. We aimed to investigate the effects of serum Mg and other electrolytes in the diagnosis of patients with AMI in that study. MATERIALS AND METHODS: The patients who diagnosed STEMI and NSTEMI were included to the study between July 2014 and January 2015. Each group contain fifty patient and there was a control group composed healthy volunteers. that patients reached the quarum. The study diagnosed with AMI and exclusion criteria were applied 50 STEMI, 50 NSTEMI and 50 healthy volunteers. Age, sex, cTnI, CK, CK-MB, Mg, Ca, Na and K levels were examined for all groups. RESULTS: We included 100 patients to the study and 50 of them were STEMI and 50 of them were NSTEMI. Men were the most common gender in the study. Average of cTnI, CK, CK-MB levels were increased and average of Na, K, Mg levels were decreased in both group. The results found istatistically significant when it compared with control group. The increasing levels of Ca were found istatistically signifivant for STEMI. But levels of Ca decreased in NSTEMI group and it was insignificant istatistically. CONCLUSION: Serum electrolit levels should be controlled while the patients who has AMI is being considered by using cardiac spesific biomarkers for diagnosis and management. Serum electrolyte levels can be used in AMI patients together with cardiac spesific biomarkers supportively. Changes in serum electrolyte levels, especially Mg, can be used in the management of STEMI patients. KEY WORDS: acute myocardial infarction, magnesium, serum electrolites