PSA'sı 20 NG/ML ve üzerindeki vakalarda yapılan transrektal ultrasonografi eşiliğindeki prostat biyopsilerinde prostat kanseri saptama oranı ve optimal biyopsi şemasının belirlenmesi
The rate of determination of prostate cancer in prostate biopsy accompanied with transrectal ultrasonography on cases with 20 NG/ML and above psa and determination of optimal biopsy scheme
  1. Tez No: 393989
  2. Yazar: GÜNGÖR BİNGÖL O
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR TURAN, DOÇ. ALİ ERSİN ZÜMRÜTBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Prostat kanseri ileri yaş erkekler de önemli sağlık problemlerinden biri olup Avrupa'da en sık görülen solid tümördür. Kanserden ölümlerin en sık ikinci nedenidir. Prostat kanseri tanısı, serum PSA değeri ve parmakla rektal muayenenin birlikte kullanılması ile oluşacak klinik kuşkunun doku tanısı ile doğrulanması ile gerçekleşir. Ocak 2007 ile Aralık 2014 tarihleri arasında prostat biyopsisi yapılan hastalardan PSA'sı 20 ng/ml ve üzerinde olan 200 hasta; 1.grup:20-49,99 ng/ml, 2.grup:50-99,99 ng/ml, 3.grup:100 ng/ml ve üzeri olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Bu 3 grup arasında; PSA değeri arttıkça; prostat kanseri saptama oranı; gleason skoru; perinöral invazyon varlığı istatistiksel olarak anlamlı saptandı. Prostat hacmi 1.Grup ve 2.Grupta 50 cc altında olanlarda; 50 cc üzerinde olan hastalara göre prostat kanseri saptama oranı daha yüksek saptandı. Bu iki grupta prostat hacmi arttıkça kanser yakalama oranı azalmaktadır. Rektal muayenede nodül olmayan hastalarda 1.Grupta %51,2 oranında BPH saptandı. Nodül varlığında gruplar karşılaştırıldığında PSA değeri yükseldikçe prostat kanseri saptama oranındaki artış istatistiksel olarak anlamlıydı. Çalışmamızda 12 kor biyopsi yerine daha az kor biyopsi alınarak oluşturulan senaryolara göre sensitivite değerlerini karşılaştırdık. Çalışma sonucunda PSA değeri 100 ng/ml ve üzerindeki grupta en az 2 kor biyopsi; PSA değeri 50-99,99 ng/ml olan grupta en az 4 kor biyopsi; PSA 20-49,99 ng/ml olan grupta en az 6 kor alınması halinde 12 kor biyopsi ile karşılaştırıldığında %95'in üzerinde duyarlılık ile prostat kanseri tanısı konulabildiği görüldü. Sonuç olarak; günümüz literatür verileri genellikle PSA değeri 20'in altında olan hastalara odaklanmıştır. Bu çalışmada PSA değeri 20 ng/mL'nin üzerindeki hastalarda da PSA gruplarına göre farklı oranlarda BPH ve prostat kanseri saptandığı, yüzde değerleri ile birlikte gösterilmiştir. Bu verilerin ilk başvuruda hastalara bilgi verme ve hasta onamı aşamalarında faydalı olacağı kanaatindeyiz. Ayrıca, prostat biyopsisinde amaç hastaya en az rahatsızlık verilip, en az morbidite yaratarak, prostat kanserinin tanısını optimal şartlarda koymaktır. Bu çalışmada PSA değeri 20 ng/mL olan hastalarda standart 12 kor biyopsi yerine daha az sayıda odaktan alınan biyopsiler ile yüksek duyarlılık ile tanı konulabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is an important health problem among men at later ages and it is the most common solid tumor in Europe. It is the second most common reason for mortality from cancer. Diagnosis of prostate cancer is carried out by confirmation of tissue diagnosis of clinic suspicion in which serum PSA value and rectal digital examination are used together. Patients whose prostate biopsy was done between January 2007 and December 2014 and whose PSA value was 20 ng/ml and above were divided into three groups as 1. group:20-49,99 ng/ml, 2. group:50-99,99 ng/ml, 3.group:100 ng/ml and above. Among these three groups; as PSA value increased; the rate of determination of prostate cancer, gleason score; existence of perineural invasion was determined statistically significant. The rate of determination of prostate cancer among patients whose prostate volume below 50 cc in 1. Group and 2. Group was higher compared to those whose prostate volume was 50 cc and above. In these two groups, as the volume of prostate increases, the rate of getting cancer decreases. In rectal examination, 51.2% BPH was determined in the 1. Group patients who do not have nodule. In the existence of nodule, when groups were compared, as PSA value increased, the increase in rate of determination of prostate cancer was statistically significant. In our study, we compared sensitivity values according to scenarios which was composed by taking less core biopsy instead of 12 core biopsy. As a result of the study; in the event that there are at least 2 core biopsy in group whose PSA value is 100 ng/ml and above, at least 4 biopsy in the group whose PSA value was 50-99,99 ng/ml; at least 6 biopsy in the group whose PSA value was 20-49,99 ng/ml, it was observed that prostate cancer diagnosis can be made at above 95% sensitivity when compared with 12 core biopsy. As a result; literature data of today is generally focused on patients whose PSA value is below 20. In this study, it was presented together with percentage values that different rates of BPH and prostate cancer was determined on patients whose PSA value is above 20 ng/L. We believe that these data can be beneficial in the stages of giving information to the patients and taking consent of patients. Moreover, the aim in prostate biopsy is making diagnosis of prostate cancer through giving the least discomfort to patient and making the least morbidity. In this study, it was presented that diagnosis can be made with higher sensitivity with biopsy taken from less number of focuses instead of 12 core biopsy among patients whose PSA value is 20 ng/ml.