Evaluate of vitamin D, IGF-1,2 and another biochemical parameter for patients with prostatic cancer in Baghdad city
Bağdat şehrinde prostat kanserli hastalarda D vitamini, IGF-1.2 ve diğer biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 736414
  2. Yazar: HUSAM ALI KADHIM AL-THUHAIBI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu projenin temel amacı, obezite veya aşırı kilo gibi diğer risk faktörlerinin varlığında prostat kanseri şiddeti ile insülin benzeri büyüme faktörü arasındaki bağlantıyı göstermektir. Sağlıklı, yeni teşhis edilmiş kanser ve iyi huylu grupların medyan yaşı 50 idi. Yaş grubu bağlantısı son derece önemLiydi (P =0,0003). 19 vakada (%24) bir aile prostat kanseri öyküsü keşfedildi, ancak 61 vakada (yüzde 76) bulunmadı. Yeni teşhis edilmiş prostat kanseri olanlar, normal prostatlı erkeklerden daha fazla sigara içiyordu (%20'ye karşı %27), (yüzde 60). Çalışmamız D vitamini seviyeleri ile BPH ve prostat kanseri arasındaki ilişkiyi kurmaya çalıştı. Araştırılan gruplar arasında herhangi bir bağlantı yoktur. CRP ve PSA, kanser hastalarında önemli ölçüde ilişkiliydi. İki gruptaki ortalama IGF-I seviyeleri önemLi ölçüde farklıydı (vakalarda 148,6 ng/mL ve kontrollerde 123,7 ng/mL; P=0,006). Lokalize prostat kanserli ve BPH'li hastaların CRP seviyeleri önemLi ölçüde farklı değildir. PSA'nın varlığı veya yokluğu, CRP-evre ilişkisi üzerinde hiçbir etkiye sahip değildi. BPH hastalarında ortalama çinko seviyesi 98.64 mg/dL olup, kontrol grubundan daha düşüktü.
Özet (Çeviri)
This project's main purpose is to demonstrate a link between prostate cancer severity and insulin-like growth factor in the presence of other risk factors like obesity or excess weight. The healthy, newly diagnosed cancer, and benign groups had a mean age of 50. The age-group connection was extremely significant (P =0.0003). A family history of prostate cancer was discovered in 19 cases (24%), but not in 61 instances (76 percent ). Patient with smoking shown asignificant correlation when compared newly diagnosed prostate cancerthan men with normal prostates (20% vs. 27%). (60 percent ). Our study pointed to establish the association between vitamin D levels and benign prostate hypertrophy and prostate cancer. CRP and PSA were substantially associated in cancer patients. The mean IGF-I levels in the two groups were significantly different (148.6 ng/mL in cases vs 123.7 ng/mL in controls; P=0.006). The CRP levels of patients with localized prostate cancer and BPH are not significantly different. The presence or absence of PSA had no effect on the CRP-stage relationship. The average zinc level in BPH patients was 98.64 mg/dL, lower than in the control group.