Farelerde kokain intoksikasyon modelinde tetrasiklin, doksisiklin ve minosiklin grubu antibiyotiklerin etkinliğinin değerlendirilmesi
Assessment of pretreatment tetracycline, doxycycline and minocycline for the prevention of acute cocaine toxicity in a mouse model
  1. Tez No: 393988
  2. Yazar: TARIK BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ERDUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Akut kokain toksisitesi fare modelinde Tetrasiklin, Minosiklin ve Doksisiklin grubu antibiyotiklerin etkinliklerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 120 tane erkek balb-c faresi deneysel çalışma öncesinde 4 gruba randomize edildi. Bu gruplara intraperitoneal yoldan tetrasiklin 255mg/kg, Doksisiklin 157mg/kg, Minosiklin 170mg/kg, ya da salin uygulandı. Bu uygulamadan 10 dakika sonra letal dozun %50' i olan 93 mg/kg kokain intraperitoneal yoldan uygulandı. Tüm gruplardaki fareler nöbet aktivitesi (mısır patlağı şeklinde sıçrama, tonik klonik aktivite ya da doğrulma refleksinin kaybı) ve ölüm açısından kokain uygulamasından sonraki 30 dakika boyunca hangi ilacın uygulandığını bilmeyen araştırmacı (kör gözlemci) tarafından takip edildi. Bulgular: Gruplar kontrol grubu ile karşılaştırıldığında nöbet aktivitesi açısından doksisiklin ve minosiklin istatiksel olarak anlamlı iken, tetrasiklin anlamlı bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Study Objective: In this study we aimed to evaluate the efficacies of pretreatment Tetracycline, Doxycycline and Minocycline in a mouse model for acute cocaine toxicity. Methods: One hundred twenty male (25-30 gram) balb-c mice were randomized to 4 groups in this experimental study. Then all animals received intraperitoneal injections of tetracycline (255 mg/kg), D (157 mg/kg), M (170 mg/kg) or C (saline only) as a pretreatment. Ten minutes later, all animals intraperitoneally were received 93 mg/kg cocaine (an estimated lethal dose to 50 %). All of the animals in each group were observed for the seizures (popcorn jumping, tonic-clonic activity, or a loss of the righting reflex) and lethality over the following 30 minutes by a blinded observer. Results: While there were significant differences between D and M group in terms of prevention of seizure compared with placebo, T group was ineffective.