Pamukkale Üniversitesi Honaz Organize Sanayi Bölgesi semt polikinliğine başvuran 20-70 yaş arası kadınların meme kanseri ve tarama yöntemleri hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge, attitudes, and behavior of women between the ages of 20-70 years presenting to the outpatient clinics of Honaz District Organized Industrial Area, ' University of Pamukkale' should stay here Pamukkale on breast cancer and breast cancer screening methods
- Tez No: 394001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER EDİRNE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen ve en sık mortaliteye neden olan kanser türüdür. Günümüzde meme kanserini kesin olarak önleyen bir yöntem mevcut değildir. Fakat düzenli yapılan taramalar yardımıyla meme kanserine erken tanı konulduğu takdirde beklenen yaşam süresi uzatılabilmekte ve tamamen iyileşme sağlanabilmektedir. Bu çalışmanın amacı; kadınların, meme kanserinin erken tanı ve tedavisinin faydaları ve bu konuda önerilen tarama yöntemleri olan kendi kendine meme muayenesi, klinik meme muayenesi ve mamografi hakkındaki bilgi düzeyi ve tutumlarını değerlendirmektir. Pamukkale Üniversitesi (PAU) Honaz Organize Sanayi Bölgesi Semt Polikliniğinde yapılan bu kesitsel çalışmada, Temmuz 2014 tarihinde ardışık olarak başvuran 20-70 yaş aralığındaki toplam 350 kadın çalışmaya davet edilmiş olup 308 kadın görüşmeyi kabul etmiştir. Veriler yüz yüze anket görüşmesi ile toplanmıştır. Çalışmamıza katılan kadınların büyük bir kısmının, meme kanserinde erken tanı ve tedaviden haberdar oldukları ancak erken tanı yöntemleri ve meme kanseri alarm bulguları hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları görüldü. Ayrıca erken tanı yöntemlerini uygulayanların da yeterli sayıda olmadığı saptandı. Araştırmamıza katılan kadınların %57,1'i (n=180) kendi kendine meme muayenesi (KKMM) yaparken kitle ya da herhangi bir değişiklik fark ettiklerinde ilk genel cerrahi uzmanına, %31,5'i (n=110) ise aile hekimine başvuracaklarını belirtmişlerdir. Çalışmamızda meme muayenesi yaptıran kadınların (%26,3'ü (n=81)) %69,6'sının (n=64) muayeneyi genel cerrahi uzmanına, %6,5'inin (n=6) aile hekimine yaptırdıkları saptandı. Aile hekimleri, kadınların meme kanseri konusunda ne kadar bilgiye sahip olduklarını değerlendirmeli ve bu konuda eğitimler düzenleyerek konunun önemini vurgulamalıdırlar. Tarama yöntemlerini anlatmanın yanı sıra sağlıklıyken de yapılmasının esas olduğunu, meme kanseri alarm bulgularını, risk faktörlerini anlatıp kadınları bilinçlendirmeli ve bu konuda kadınların güvenini kazanarak ikinci basamağa başvuru oranını azaltmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer with the highest mortality rate seen in women. There is currently no method that definitively prevents breast cancer. However, life expectancy can be extended and a cure can be provided when early diagnosis is possible with the help of periodic screening. The aim of this study is to evaluate the level of knowledge and attitudes of women about the benefits of early diagnosis and treatment of breast cancer and the suggested screening methods such as self-examination of the breasts, clinical breast examination, and mammography. In this cross sectional study, which was performed at the Outpatient Clinics of Honaz District Organized Industrial Area, Pamukkale University, 350 women between the ages of 20-70 years who presented to the outpatient clinic in July 2014 were invited to participate in the study; 308 women agreed to participate. Data were collected using face-to-face questionnaire interviews. A great majority of the women who participated in this study were detected to have adequate information on the early diagnosis and treatment of breast cancer; however, their knowledge on the methods of early diagnosis and alarming signs of breast cancer was found to be inadequate. Furthermore, the number of women practicing early diagnostic methods was found to be inadequate. Among the women that participated in the study, 57.1% (n=180) and 31.5% (n=110) stated that they would present to a general surgery specialist and a family physician, respectively, if they noticed a mass or any change in the breasts during breast self-examination (BSE). Among the participating women who had breast examinations performed (26.3% (n=81), nine were determined to have been examined by a general surgery specialist and family physician in 69.6% (n=64) and 6.5% (n=6), respectively. Family physicians should evaluate the knowledge of women about breast cancer and should emphasize the importance of the subject during the educational sessions that they organize. Family physicians should inform women about the screening methods and explain that the screening should be performed when the individual is still healthy. They should also educate women on alarming signs of and risk factors for breast cancer. Family physicians should gain the trust of women on this subject and should decrease the rate of their presentation to secondary care hospitals.