Denizli ili termal kaynakları (Pamukkale-Karahayıt) ile organize sanayi atık sularının toprak ve su kirliliğine olan etkileri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 36006
  2. Yazar: AYŞE DİLEK UZUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ALTINBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Çevre Mühendisliği, Agriculture, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, Denizi i ili termal kaynakları (Pamukkale- Karahayıt) ile Organize Sanayi atık sularının toprak ve su kirliliği üzerine etkilerini ortaya çıkarmak amacı ile yapıl- tnı ştı r. Araştırma alanı 28 30 - 29 30 Doğu boylamları ile 37 12 o » 38 12 Kuzey enlemleri arasında yer almaktadır. Yörede Ege ile iç Anadolu karasal iklim özelliği hüküm sürmektedir. Su örneklerinde saptanan analiz bulgularına göre,rH 6,14 + + 7,96,elektriki geçirgenlik 850-4518 micromhos/cm,Ca 2,23- + + + + 16,84 me/lt,Mg 3,12-13,18 me/lt,Na 0,91-30,73 me/lt,K 0,03- 0,81 me/lt, Cl 0,38-15,10 me/lt,HC0 3,16-12,09 me/lt,CO iz- 3 3 3,10 me/lt,S0 2,40-29,70 me/lt,B 0,10-7,30 ppm.SSP 6,09-65,7 4 SAR 0,34-11, 05, P 0,03-0,90 ppm, org.mad. 1, 28-7, 10 mgO /İt, 2 NH-N 0.35-14,04 ppm,N0-N'u 2,13-60,00 ppm,N0-N'u iz-8,60 ppm 4 3 2 Fe 0,04-18,03 ppm.Cu iz-0,13 ppm,Pb iz~0,80 ppm.Zn iz-0,03ppm Cd iz-0,03,Cr iz-0,01,Co 0,08-0,39 ppm,Mn 0,01-0,10 ppm, Si iz-52,80,Mo,Ni ve Al iz olarak saptanmıştır. Toprak örnekleri analiz bulgularına göre ise ı-H7,20-7.70 suda çözünebilir toplam tuz %
Özet (Çeviri)
This research has been carried out to determine the contamination that can be created by Denizli 's thermal sources (Pamukkale-Karahayit) and dirty water of organization industrial. This district of investigation is situated in between 0,0, 0,0, 37 12 -38 12 north latitude and 28 30-29 30 east lougitude. Generally Aegean and interior Anatolian terrestrial climate are observed in the district. According to the findings of analiysis of water samples followings are foundrbH 6. 14-7.96.electrial conductivity ++ ++ 850-4518 micromhos/cm.Ca 2.50-16.84 me/lt,Mg 3.12-13.18 + + - me/lt,Na 0.91-30.73 me/lt,K 0.03-0.56 me/lt,Cl 0.38-15.10 me/lt.HCO 3.16-12.09 me/lt,CO trace-3.10 me/lt,SO 2.40-29.7 3 34 me/ It, Boron 0.10-7.30 ppm.SSP 6.09-65.70, SAR 0.34-11.05, Phosphorus 0.03-0.70 ppm, organic material 1.40-7.10 mgO /It, + - -.2 NH -N 1.23-14.04 ppm, NO -N 2.13-60.00 ppm, NO -N trace-8.60 ppnn 4 3 2 Fe 0.04-18.03 ppm,Cu trace-0.13 ppm,Pb trace-0.80 ppm, Zn trace-0.03 ppm,Cd trace-0.03 ppm.Cr trace-0.01 ppm, Co 0.17-0.39 ppm.Mn 0.02-0.10 ppm, Si trace-52.80 ppm Mo.Ni and Al trace. According to the findings of analysis of soil samples followings are found :pH 7. 20-7.70, the total solubility 1n water for salt is x