Ratlarda deneysel çekum-assenden kolon volvulusunda detorsiyondan sonra iskemi-reperfüzyon hasarının önlenmesinde atorvastatin ve N-asetil sisteinin etkileri
The preventive effects of atorvastatin and acetylcysteine in damaged of ischaemia reperfusion when after detorsion of the experimental cecum ascending colon volvulus on the rats
- Tez No: 394012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
AMAÇ VE GİRİŞ: Çalışmamızda Çekum-Assenden kolon volvulusunun detorsiyonundan sonra iskemi-reperfüzyon hasarının azaltılmasında atorvastatin ve asetilsisteinin etkileri araştırıldı. YÖNTEM: Çalışmada yaklaşık 250-30 0 gr.ağırlığında değişen erkek ve dişi karışık 28 adet,7 li 4 grupta Wistar Albino cinsi rat kullanıldı. Çekum-assendan kolon volvulusu, barsakları saat yönünde 7200 döndürülerek oluşturuldu.Bir saat volvulus süresinin sonunda barsaklar detorsiyone edildi. Sham grubu (yalnızca laparotomi,n=7), kontrol grubu (tedavi uygulanmayan, volvulus yapılıp detorsiyone edilen,n=7) pozitif kontrol grubu (Detorsiyondan yarım saat önce Asetil Sistein 300 mg/kg İ.P. tek doz verilen,n=7) Tedavi grubu (Detorsiyondan yarım saat önce Atorvastatin enjektabl 30 mg/kg İ.P. verilen, n=7). Gruplardaki deneklerin hepsinden detorsiyondan bir saat sonra, periferik damarlardan kan numuneleri alındı. Santrifüj edildi. Serumda malondialdehit, glutatyon peroxidaz, katalaz, süperoksit dismutaz gibi iskemi parametrelerine bakıldı. 24 saat sonra relaparotomi yapıldı. Histopatolojik tetkik için numuneler alındı. İntrakardiak kan alınarak ratlar sacrifiye edildi. BULGULAR: Yapılan histopatolojik incelemede, atorvastatin verilen grupta ve asetil sistein verilen grupta organ lezyonlarının belirgin azaldığı tespit edildi. Fakat istatiksel olarak sham harici, nekroz ortancaları bakımından anlamlı farklılık görülmemiştir.İskemi parametrelerinde,malondialdehit ve superoksit dizmutaz kontrol grubunda yükselirken,pozitif kontrol ve tedavi grubunda düşmüştür (p=0,005; p=0,008).
Özet (Çeviri)
The preventive effects of atorvastatin and acetylcysteine in damaged of ischaemia reperfusion when after detorsion of the experimental cecum ascending colon volvulus on the rats. OBJECTIVE: In our study, we performed to assess the impacts of atorvastatin and acetylcysteine in decreasing damaged of ischaemia perfusion when after detorsion of the cecum ascending colon volvulus. METHODS: 28 male-female Wistar Albino rats (250-300 g) were divided into four equal groups used for this study. Cecal-Ascending colonic volvulus was created the by clockwise 720° rotation. At the end of the one hour volvulus time, bowel detorsioned. Group I (n=7) was sham (laparotomy) group, Group II (n=7) was control (notreatment, were volvulus and done detorsion) group, Group III (n=7) was positive control (Asetil Sistein 300 mg/kg İ.P. single dose administered intraperitoneally 30 minustes before the detortion) group, and Group IV (n=7) was treatment (Atorvastatin enjektabl 30 mg/kg İ.P. administered intraperitoneally 30 minustes before the detortion) group. On each group of the rats, blood samples were collected from peripheral veins and centrifuged at one hour after detorsion and then the parameters of ischemia likes malondialdehid, glutatyon peroxidaz, catalase, superoxide dismutase were observed in the serous fluid. 24 hours later done relaparotomy and samples were taken for histopathologic examination. Blood samples were collected by intracardiac punction and the rats were sacrified. RESULTS: Upon histopathological evaluation has been detected lesioning of the organ reduced at the groups which are given atorvastatin and acetylcysteine, but except Sham Group the differences were not statistically significant in respect to necrosis. On the parameter of ischemia, malondialdehid and superoxide dismutase increased at the group of control, whereas reduced at the group of positive control and treatment (p=0,005; p=0,008).