Serum asimetrik dimetil arjinin (ADMA) düzeyi ile obstruktif uyku apne sendromu (OUAS) ağırlığı arasındaki ilişki
Relationship between serum asymmetric dimethylarginine (ADMA) level and obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) severity
  1. Tez No: 394013
  2. Yazar: SİNEM SAFÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA YILMAZ AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OUAS) olan hastalarda ortaya çıkan tekrarlayan hipoksemi ve reoksijenasyon oksidatif stres mekanizmalarını tetikleyebilir. Oksidatif stres Asimetrik dimetilarginin (ADMA) yapımında rol alan enzimlerin aktivitelerini değiştirerek ADMA miktarlarında değişime yol açmaktadır. Doku hipoksisi eritropoetin (EPO) üretiminin başlıca uyaranıdır. OUAS hastalarda da hipoksiye sekonder kan EPO düzeyi yükselir. Yükselen EPO düzeyi dimetilarginin dimetilaminohidrolaz (DDAH) enzimini inhibe ederek, ADMA'nın hidrolizini engeller ve serum ADMA düzeyi yükselir. OUAS hastalarının da serum ADMA düzeylerinin bu mekanizmalar ile arttığını düşünmekteyiz. ADMA hastalığın ağırlığını öngörmede belirteç olarak kullanılabilir. Çalışmamızın amacı serum ADMA düzeyi ile OUAS ağırlığı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Yöntem: OUAS kliniği ile Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları uyku laboratuarına son 2 yıl içinde başvuran ve polisomnografiye (PSG) bağlanan ardışık 330 hastanın kayıtları retrospektif olarak incelendi. Uygun şartları sağlayan 72 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen 72 hasta AHİ (Apne-hipopne indeksi) indekslerine göre 5 gruba ayrıldı. Hastaların test sabahı alınan kanlarından, ADMA direkt ELİSA kiti (immunodiagnostik AG ) enzim bağlı yarışmalı immun ölçüm yöntemi kullanılarak ADMA düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Hastalarımızın % 26,4'ü normal(n=19) grup, %25'i ağır(n=18), %25'i pozisyonel-REM bağımlı(n=18), %16,7'si hafif(n=12), % 6,9'u orta (n=5) düzeyde OUAS olarak gruplandırıldı. Yaş ortalaması 44,19±14,24 olarak bulundu. Çalışmamıza katılan hastaların %31,9'u kadın(n:23) , 68,1%'i erkek (n:49) idi.. Karıştırıcı faktörün etkisi (yaş) ve ortalama minimum oksijen değerleri kontrol altında iken ADMA ve AHİ değerleri arasında pozitif yönde anlamlı bir korelasyon saptandı (r= 0,483; p10) ve negatif olabilirlik oranı (LR-) 0,28 (LR-
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The repetitive hypoxemia occurs in patients with obstructive sleep apnea and reoxygenation can induce oxidative stress mechanisms. Oxidative stress by changing the activity of the enzymes involved in ADMA, leads a change in the amount of ADMA. The main stimulus of erythropoietin (EPO) production is tissue hypoxia. Blood EPO level rises among patients with OSAS due to the hypoxia. Rising levels of EPO restrains hydrolysis of ADMA by inhibiting Dimethylarginine Dimethylaminohydrolase (DDAH) and serum ADMA level increases. It's thought that this mechanism increases serum ADMA levels in patients with OSAS. ADMA may be used as a marker for determining the severity of the disease. The aim of our study was to investigate the relationship between serum levels of ADMA and OSAS severity. Materials and Methods: Three hundred thirty patient's records, who applied to sleep laboratory of Düzce University Medical Faculty Department of Chest Diseases with OSAS clinic and underwent overnight polysomnography (PSG) consecutively, were retrospectively examined. Seventy two patients were found to be eligible for study. Patients were categorized into five groups according to the apnea hipopnea index (AHI). Measurement of ADMA levels was performed by ELİSA kit for ADMA on the blood specimens obtained in the morning. Results: Twenty six point four percent of patients was in normal ( n = 19) group, 25% in severe (n = 18), 25% in positional–rem dependent ( n = 18), 16.7% in mild (n = 12), 6.9 % in medium (n = 5) OSAS groups. The mean age was 44.19 ± 14.24 years. 31.9 % (n = 23) of the patients who participated in the study were female, 68.1 % were men (n = 49 ). A significant positive correlation was found between the mean levels of AHI and ADMA (r= 0,483; p 10) and the negative likelihood ratio was ( R- ) 0.28 ( R-