Anti tümör nekrozis faktör alfa tedavisinde izoniazid kemoprofilaksisinin etkinliği
The effectiveness of isoniazid chemoprophlaxis in anti tnf-alpha therapy
- Tez No: 394011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGE GÜLEÇ BALBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve amaç: Günümüzde immunsupresif tedavi kullanım sıklığı arttıkça bulaşıcı hastalıklar giderek önem kazanmaktadır. Bu çalışmada tümör nekrozis faktör-alfa antagonisti (anti-TNF-α) kullanan hastalarda tüberküloz sıklığını ve izoniazid (INH) profilaksisinin bu sürece etkili olup olmadığını araştırmak hedeflenmiştir. Gereç ve yöntem: Şubat 2008-Ocak 2015 tarihleri arasında romatolojik ve dermatolojik hastalıklara bağlı anti-TNF-α kullanan 23 ile 77 yaş aralığındaki 110 olgu retroprospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Romatoloji Araştırma ve Eğitim Derneği'nin anti-TNF kullanım klavuzuna göre olgulara INH proflaksisi başlandı. Tüm hastalarda 6 ayda bir kez fizik muayene yapılıp ardından akciğer grafisi çekildi ve yılda bir kez tüberkülin deri testi (TDT) yapıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 110 hastada yaş ortalaması 45,1±12,1 olup %52,7 (n=58) erkekti. En sık tanı romatoid artrit (%42,7) ve ankilozan spondilit (%38,2), idi ve en sık İnfliksimab %37,3 ve Etanercept %30,9 tedavisi verilmişti. Hastaların %1,8 inde tüberküloz temas öyküsü vardı.
Özet (Çeviri)
Introduction And Aim: The incidence of tuberculosis and isoniazid (INH) prophylaxis was intended to investigate whether effective in this process of the patients who are using Tumor necrosis factor-alpha antagonist (anti- TNF-α) Materials And Methods: Between February 2008 and January 2015, 110 cases in the age range of 23 to 77 who are using anti-TNF-α depending on the disease of rheumatologic and dermatologic were included in the study retro-prospectively. According to the College of Rheumatology Research and Education Society of anti-TNF guide, INH prophylaxis was started to the patients. In all patients, physical examination done semi-annually, then chest X-ray was taken and tuberculin skin test (TST) was performed once a year. Results: In 110 patients enrolled in the study, the mean age of 45.1±12,1 and 52.7% of them (n = 58) were male. The most common diagnosis was rheumatoid arthritis (42.7%) and ankylosing spondylitis (38.2%); Infliximab 37.3% and etanercept 30.9% treatment was given most frequently. 1.8% of the patients had a history of contact with tuberculosis.