Nifuroksazit analogları içeren yeni benzimidazol türevlerinin sentezleri ve antimikrobiyal aktivitelerinin araştırılması
Synthesis of new benzimidazole derivatives including nifuroxazide analoges and investigation of antimicrobial effects
- Tez No: 394023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÖZKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu çalışmada yeni Nifuroksazit analogları içeren yeni benzimidazol türevlerinin sentezlenmesi, spektroskopik analizler ile yapılarının doğrulanması, antimikrobiyal ve sitotoksik etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Günümüzde mikrobik enfeksiyonların tedavisinde kullanılan birçok ilaç bulunmasına rağmen, mikroorganizmaların antimikrobiyal etkili ilaçlara kısa sürede rezistans kazanması, istenmeyen yan etkiler, toksik etkiler ve enfeksiyonlara karşı ideal özelliklere sahip kemoterapötik bileşiklerin henüz geliştirilememiş olması nedeniyle bu alandaki çalışmalar halen devam etmektedir. Bu çalışmada tasarlanan benzimidazol bileşikleri mikrodalga destekli reaksiyonlar sonucu sentez edilecektir. Sentezlenen türevlerin yapıları IR, 1H-NMR, 13C-NMR, Kütle spektroskopik verileri ve Elemental analiz sonuçları ile aydınlatılmıştır. Sentezlenen bileşiklerin antimikrobiyal ve sitotoksik etkileri in-vitro aktivite testleri ile belirlenmiştir. Yapısında 6-florobenzimidazol, hidrazon ve 2-metilfenil grupları taşıyan C44 kodlu bileşik MIC90 ≤1.95 µg/mL değeri ile Escherichia coli O157:H7 ve Escherichia coli'ye karşı en yüksek aktiviteyi göstermiştir. Aynı bileşiğin sitotoksisite testi sonucunda IC50 değerinin MIC90 değerinden 107.81 kat daha yüksek olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this work, it is aimed to synthesize new benzimidazole derivatives including nifuroxazide analoges, to confirm the structures by spectroscopic analyses, to observe antimicrobial and cytotoxic effects. Today, although there are a lot of drugs being used for microbial infections, much of the research still has been continued in this area on account of the unsatisfactory status of present treatment of microorganisms, drug side effects, toxic effects and the acquisition by the infecting organisms of the resistance to the present drugs. In the present study designed benzimidazole compounds will be synthesized by the microwave supported reactions. Structures of these compounds were elucidated by IR, 1H-NMR, 13C-NMR and Mass spectroscopic data and Elementary analyses results. Antimicrobial and cytotoxic effects of the synthesized compounds were determined by in-vitro activity tests. The compound C44 containing 6-flourobenzimidazole, hidrazone and 2-methylphenyl moiety in its structure exhibitied the highest activity against Escherichia coli O157:H7 and Escherichia coli ATCC 8739 with a MIC90 value of ≤1.95 µg/mL. According to cytotoxicity results of the same compound, it is observed that IC50 values is 107.81 times higher than MIC90 value.