Glioblastoma (U-87) üç boyutlu tümör modelinde ruksolitinib ve nifuroksazid ile JAK/STAT sinyal yolağının iki farklı düzeyde engellenmesi ve bunun anjiogenezisi engelleyici etkisi
In glioblastoma (U-87) three-dimensional tumor model,two different levels of inhibition of ruksolitinib andnifuroxazid and JAK/STAT signal pathway and itsangiogenesis effect on angiogenesis
  1. Tez No: 786666
  2. Yazar: MERVE YAZICI CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ORAKDÖĞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Glioblastoma multiforme (GBM), beyin tümörünün en agresif formudur. Tedavi genellikle GBM'nin yüksek anjiyojenik kapasitesi nedeniyle başarısız olur. JAK/STAT sinyalizasyon yolağı bir hücre içi sinyalizasyon yolağı olup, GBM dahil olmak üzere pek çok kanserde etkili bir rol alır. Bu yolak anjiogenez ile yakından ilişkilidir. JAK aktivasyonu, sitoplazmada bulunan STAT'ların seçici olarak fosfatlanmasına ve sitoplazmada STAT dimerlerinin oluşmasına neden olur. STAT dimerler, birçok sitokinin düzenlenmesine neden olan bir transkripsiyon faktörüdür. Ruksolitinib ve nifuroksazid bu yolayın selektif inhibitörleridir. Bu çalışma da ruksolitinib tedavisine nifuroksazid ekleyerek JAK/STAT yolağının genlerinin ekspresyon profiline baktık. Kullandığımız iki ajanın (Nifuroksazid ve ruksolitinib) özellikle yükselen dozlarda JAK/STAT yolak genlerini inhibe ettiği görülmüştür. Bu inhibisyon invazyonu da engellemiştir. Sonuçlarımızı doğrulamak için western blot analizlerini gerçekleştirdik.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma multiforme (GBM) is the most aggressive form of the brain tumor. The treatment often fails due to the high angiocenic capasity of GBM. JAK / STAT (janus kinase / signal transducer and activator of transcription-STAT-) pathway is an intracellular signaling pathway that plays an essential role in many cancers inculiding GBM. This pathway strongly associated with angiogenesis. JAK activation causes STATs located in the cytoplasm to be selectively phospated and STAT dimers to form in the cytoplasm. STAT dimers are a transcription factor that caused up regulation many cytokines. Ruxolitinib ve nıfuroxazid are selective inhibitors of this pathway. In this study, we looked at the expression profile of the genes of the JAK / STAT pathway by adding nifuroxazide to ruxolitinib treatment. The two agents we used (Nifuroxazid and ruxolitinib) were found to inhibit JAK / STAT pathway genes, especially at increasing doses. This inhibition also prevented invasion. We performed western blot analysis to verify our results.