Akut pankreatit olgularında radyolojik ve klinik skorların karşılaştırılması
The comparison of radiological and clinical scores in patients with acute pancreatit
- Tez No: 394065
- Danışmanlar: PROF. DR. AŞUR UYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, akut pankreatitin şiddet ve prognozunu belirlemek için kullanılan ÇKBT sınıflamaları(Atlanta ve Balthazar sınıflamaları) ile klinik temele dayanan Ranson kriterlerini karşılaştırmaktır. Materyal ve Metod: Radyoloji ana bilim dalında Ocak 2010 ile Aralık 2013 tarihleri arasında ÇKBT çekilen, akut pankreatit tanısıyla takip ve tedavisi yapılan 80 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların demografik verileri, klinik, laboratuar, radyolojik bulguları ve Ranson kriterleri retrospektif olarak incelendi. Radyolojik olarak ÇKBT ile yapılan Atlanta ve Balthazar sınıflamaları ile klinik açıdan elde edilen verilerle yapılan Ranson kriterleri ortaya konuldu. Akut pankreatitin şiddetini belirlemek için şiddetli pankreatit olguları, prognozu belirlemek için ise mortalite ve morbidite; Ranson kriterleri, Atlanta ve Balthazar sınıflamaları ile karşılaştırıldı. Şiddetli pankreatit olguları, Ranson kritelerinde puan sistemine göre Atlanta ve Balthazar sınıflamalarında ise BT'deki nekroz derecesine göre belirlendi. Morbidite ise hastanede yatış süresi olarak belirlendi. Bulgular: Çalışmaya akut pankreatit tanısı alan 80 hasta dâhil edildi. Hastaların 24'ü erkek (%30), 56'sı kadın (%70), yaşları 21 ile 86 arasında idi (ortalama yaş 57.15±13.7). Hastalar hafif ve şiddetli pankreatit olarak değerlendirildiğinde; Atlanta sınıflamasına göre; 59 (%74) hastada hafif pankreatit, 21 (%26) hastada şiddetli pankreatit saptanmıştır.Balthazar sınıflamasına (BTŞS skoru) göre 62 (%77.5) hastada hafif pankreatit, 18 (%22.5) hastada şiddetli pankreatit saptanmıştır. Ranson kriterlerine göre ise 68 (%85) hastada hafif pankreatit, 12 (%15) hastada şiddetli pankreatit saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Study Aims: The aim of this study was to comparison of radiological classifications (Atlanta and Balthazar) with Ranson criteria in the diagnosis of acute pancreatitis severity and prognosis. Materials and Methods: 80 patientswho underwent MDCT scan for diagnosis of acute pancreatitis in Radiology department between January 2010 and December 2013 were retrospectively reviewed. Patient demographics, clinical, laboratory and radiological findings, Ranson criteria were analyzed retrospectively. MDCT classifi-cations Atlanta and Balthazar, clinical Ranson criteria were defined. Fordetermina-tion of acute pancreatitis; severity severe cases and for prognosis; mortality and mor-bidity were compared with Atlanta and Balthazar classifications and Ranson criteria. In Ranson criteria, severe cases were defined using scoring system; in Atlanta and Balthazar, severe cases were defined according to necrosis degree in CT. Morbidity was defined as the duration of hospitalization. Results: The study included 80 patients who were diagnosed with acute pancreatitis. 24 patients (30%) were male and 56 (70%) were women between ages 21 and 86 (mean 57.15 ± 7.13). When subjects were evaluated as mild and severe; according to Atlanta classsification, 59 (74%) cases were mild and 21 (26%) subjects were defined as severe pancreatitis. According to Balthazar classification, 62 (77.5%) cases were mild pancreatitis, 18 (22.5%) cases were severe pancreatitis. Accordingto Ranson criteria 68 (85%) cases were mild pancreatitis, 12 (15%) cases were severe panc-reatitis.