Akut pankreatit olgularında diffüzyon mr ve adc ölçümlerinin tanıya katkısı
The efficacy of diffusion weighted imaging and adc measurements for detection of acute pancreatitis
- Tez No: 634618
- Danışmanlar: UZMAN ESİN YENÇİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, akut pankreatit'te difüzyon ağırlıklı görüntüleme (DWI) tarafından tespit edilen görünür difüzyon katsayısı (ADC) değerlerini ölçmekti. Materyel ve metod: Çalışma popülasyonu, 24 saatlik klinik takip eşliğinde artmış amilaz ve lipaz seviyeleri, klinik semptomları ve radyolojik incelemelerle klinik pankreatit tanısı konmuş 20 hastayı içeriyordu. DWI'dan alınan pankreatik ADC değerlerini hesapladık. Bu değerler normal eşdeğerleriyle karşılaştırılmıştır (n=20). Ortalama ADC değerleri hasta grubunda hesaplanmıştır ve kontrol ADC değerleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: The aim of this study was to measure the apparent diffusion coefficient (ADC) values detected by diffusion-weighted imaging (DWI) in acute pancreatitis. Materials and methods: The study population included 20 patients diagnosed with clinical pancreatitis who were evaluated with both increased levels of amilase and lipase, clinical symptoms and radiological examinations within 24 h of clinical presentation. We calculated pancreatic ADC values obtained from DWI. These values were compared with their normal counterparts (n=24). The mean ADC values were calculated in patient group, and they were compared with control ADC values.