Diz artroplasti ameliyatı paket fiyat uygulamasının değerlendirilmesi
Evaluation of the package price application of knee arthroplasty operation
  1. Tez No: 394074
  2. Yazar: ŞENGÜL SİVRİKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sağlık hizmetleri alanı son yıllardaki düzenlemelerle yeniden şekillendirilmeye ve hastanelerde etkin bir mali yönetim sistemi oluşturulmaya çalışılmaktadır. Malzeme yönetiminde kontrolün sağlanması ve maliyetlerin öngörülen düzeyde gerçekleşmesi bu çabalardan birisidir. Hastane harcamalarıyla ilgili süreç Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla yönetilmekte; BUT ve SUT fiyatları ile fiyat kontrolü sağlanmaktadır. Paket fiyat uygulaması, tedavi hizmetlerinde oldukça etkili bir malzeme yönetimidir. Araştırmanın amacı Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi Servisinde gerçekleştirilen diz artroplasti ameliyatlarına ilişkin paket fiyat uygulamasının değerlendirilmesi ve bu sayede ameliyatları etkileyen farklı değişkenlerin paket fiyat maliyetlerine olan etkisinin ortaya konulmasıdır. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğine 01 Ocak 2013 ile 30 Ağustos 2013 tarihleri arasındaki 8 aylık dönemde, dizdeki artroz nedeniyle yatış yapılan 197 hasta içerisinde artroplasti ameliyatı olan ve komplikasyon gelişmeyen 144 hasta örneklemi oluşturmaktadır. Bu hastaların verileri retrospektif olarak incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Hasta dosyaları, tedavi vizite defteri, yatış protokol defteri, ameliyat defteri, bilgi işlem hasta kayıtları ve faturaları veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Her bir ameliyat için hastanenin kullandığı fiyat listesine göre ortaya çıkan maliyetler değişken maliyetleme yöntemi ile tespit edilmiş ve SUT fiyatları ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen verilerin SPSS 19.0 programında analizi yapılmış. Demografik veriler için frekans analizi, ortalama, Kolmogorov-Smirnov Normallik testi ile değişkenler arasındaki ilişkilerin tahmini içinse Mann Withney U Testi uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, hasta başına ortalama maliyetlere etki eden demografik faktörler açısından hastaların cinsiyeti ve eşlik eden kronik hastalık olup olmaması durumuna göre istatistiki olarak anlamlı farklılık saptanmıştır; erkek ve kronik hastalığı olanlardaki maliyet anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Maliyet unsurları içerisinde medikal malzeme maliyetinin en yüksek paya sahip olduğu tespit edilmiştir. Sabit maliyetlerin çalışma dışında bırakılmış olmasına rağmen ortaya çıkan maliyetin SUT tarafından yeterli oranda karşılanmadığı görülmektedir. Hesaplanan maliyetlerin paket fiyat düzeyinin üzerinde gerçekleşmesinin, paket fiyat uygulamasının bu haliyle kamu hastanelerinin gelir-gider dengesi ve bütçe performansı üzerinde olumsuz bir etkide bulunacağını göstermektedir. Bundan dolayı paket işlem ve fiyat uygulaması ve klinik performans değerlendirmesiyle ilgili yeni yaklaşımlara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
It has been attempted to reshape health services with regulations in recent years and to establish an efficient financial management system. Ensuring control mechanism on materials management and the realization of anticipated cost levels is one of these efforts. The process related to hospital expenditure is administered through the Social Security Administration; prizes are controlled through BUT and SUT prizes. Package price application is very effective material management in the treatment services. The aim of the current study is to evaluate the package price of knee arthroplasty operation performed in the Orthopaedic Service at Antalya Educationand Research Hospital. By this means the effect of various factors influencingsurgeries on the package price is investigated. 144 patients among 197 patients who gained admission to the 2nd Orthopedics and Traumatology Clinic in Antalya Educationand Research Hospital between the dates of 1 January 2013 and 30 August 2013 due to arthritis of the knee were selected as a sample for the study. Data of the patients were investigated and evaluated retrospectively. Patient folders, treatmentvisit books, admissionsprotocol books, surgery books, patient records information, and receipts were used as data source. The costs accordingto the price listused by the hospital for eachoperationhave been identified by the variablecosting method and these costs were compared with SUT prices. The data was analyzed with SPSS 19.0. Demographic variables were presented with frequency and mean. Kolmogorov-Smirnov Normality analysis was conducted and the relationships between the variables were investigated with Mann Withney U Test. In terms of demographıc variables, the results revealed that a cost difference was found in the situation of gender and whether having a chronic disease. The cost is found statistically high in male with chronic diseases. The cost of the medical supply has been identified as having the highest share among the cost factors. Although fixed costs were excluded from the study, the cost rose from the study was not adequately met by the SUT. Furthermore, the calculated cost is above the package price which shows that the application of packace price in this current state causes a negative impact on the the balance of income and expenditure and the budget performance of public hospitals. Therefore, new approaches related to package transaction and price application and clinical performance evaluation are required.