Koroner ektaziye bağlı iskemilerin değerlendirilmesinde kardiak MR görüntüleme ve strain eko'nun rolü
The role of cardiac mr imaging and strain ecocardiography in assesment of ischemia DUE to coronary artery ectasia
  1. Tez No: 394073
  2. Yazar: HAVVA KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YEŞİLDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Cardiology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada koroner arter ektazisine bağlı iskemi ve infarkt varlığı, sıklığı, yaygınlığı ve bu iskemi/infarktın öngördürücülerinin neler olduğu, bunları öngörmede MR'da geç kontrastlanma ve strain EKO'nun rolü, aralarındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: NEÜ Meram Tıp Fakültesi'ne son bir yılda anjina ve diğer kardiak nedenlerle başvuran ve invaziv anjiografide koroner ektazisi tespit edilmiş olan 18 yaş üstü 34 hastaya dosya kayıtlarından ulaşılarak 1.5 T MR cihazında kontrastlı kardiak MR ve strain EKO inceleme yapılmıştır. Hastalar MR'da ektazik damarla ilişkili segmentte kontrast tutulumu olan ve olmayan diye iki gruba ayrılmıştır. Her iki grubun ektazik damardaki anjiografik TIMI frame sayıları,EKO'daki global longitüdinal strain değeri, yaş, kreatinin, kan şekeri, kolesterol paneli gibi parametreleri karşılaştırılmıştır. Sonuçlar istatistiksel olarak analiz edilmiş ve p değeri 0,05). Sadece global longitudinal strain değeriyle frame rate arasında korelasyon gözlenmiştir. Sonuç ve Tartışma:Koroner arter ektazisi olan olgularda ektazik segmentte kontrast tutulumu fibrozisle uyumlu bulunmuştur. Ancak bu kontrast tutulumunun öngördürücüsü olarak ilişkili bir parametre saptanmamıştır. Olgularda ventrikül fonksiyonlarının bozulmamış olmamasına rağmen uzun dönem takiplerde hastaların tekrar değerlendirilip olabilecek değişiklikler açısından değerlendirilmeleri uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study ,we aimed to investigate ischemia-infarct presence, frequency, prevalence, predictors due to congenital/atherosclerotic coronary artery ectasia.Also we compared the role of late enhancement on MRI and strain echocardiography to predict them. Material and Method:This study will be held in NEÜ, Meram School of Medicine with the 34 patients elder than 18 years who have applied during a year for angina and the other cardiac disorders and had coronary artery ectasia proven by invasive angiography. They were performed contrast enhanced cardiac MRI and strain echocardiography. The relation between strain echocardiography and late enhancement on MRI was investigated. Patients were divided into 2 groups as enhanced or nonenhanced according to late enhancement on MRI. The two groups were compared for their ectatic artery TIMI frame count, LV longutidunal strain value, age, creatinin, blood glucose, colesterol parameters. The results were analysed statistically and a p< 0.05 was considered significant. Results:There is late enhancement in segments associated with ectatic artery in the 44% of the patients. Statistical analyse revealed that there is no association between groups for the parameters (p>0,05). The only correlation detected is between global longutidunal strain values and frame rates. Conclusion:The late enhancement in segments associated with ectatic artery is considered to be result of fibrosis. However, the parameters those are investigated, aren't related with late enhancement. Although the ventricle functions are normal in patients in this study, long term follow up should be done to assess the possible changes.