Üç boyutlu konformal radyoterapide conformıty ındex (CI), homogeneıty ındex (HI) ve qualıty of coverage (QC) parametrelerinin hesaplanması ve hesaplanan değerlerin karşılaştırılması
In three dimensional conformal radiotherapy; conformity index (CI), homogeneity index (HI) and quality of covarage (QC) values calculation and compare calculated values for some types of cancer
- Tez No: 394075
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜNÇ ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada; Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı' nda Akciğer CA, Mide CA, Rektum CA ve beyin tümörü tanısı konmuş toplam yüz yirmi hastada 3BKRT tekniği kullanılarak yapılan tedavi planlarının ve tedavi kalitesinin, RTOG ile ICRU tarafından önerilen tedavi protokollerine uygun olup olmadığı araştırılmıştır. Hastaya ait BT görüntüleri DICOM aracılığı ile Varian Eclipse tedavi planlama sistemine aktarılmıştır. 3BKRT tekniğinde kanser türlerine göre PTV' ye farklı fraksiyon dozları ile toplamda farklı dozlar verilmiştir. Çalışmamızda 120 adet 3BKRT planı incelenmiş olup referans izodoz hacmi, target volüm, PTV içerisinde saptanan maksimum doz miktarı, PTV içerisinde saptanan minimum doz miktarı, referans izodoz miktarı, PTV' nin %2'sinin, %50'sinin ve %98' inin aldığı doz miktarları hesaplanmış, DVH' ler incelenmiştir. Çalışılan hastanede tüm CI, HI ve üç hastalık grubuna ait QC değerleri RTOG ile uyum içerisindedir. ICRU83' e göre hesaplanan tüm HI değerleri de protokole uygundur. Fakat beyin tümörüne ait ortalama QC değeri protokole aykırı olarak hesaplanmıştır. Çalışılan klinikte bu hesaplamalar verilen hastalık grupları için bir standart oluşturmuş, şu anki şartlarda bu değerlerin altına ortalama olarak inilmesinin mümkün olmadığı sonucuna varılmıştır. İncelenen kanser türlerinin cinsiyetlere göre dağılımı yapılmış olup, yaş ortalamaları dikkate alınarak; cinsiyet ve yaşa bağlı bir istatistik elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in Cumhuriyet University Faculty of Medicine Hospital Department of Radiation Oncology it was investigated total of one hundred and twenty patients who are diagnosed Lung CA, Gastric CA, Rectal CA and brain tumors that using 3BKRT technique for the treatment plans and treatment quality whether appropriate treatment protocols recommended by the RTOG and ICRU. CT images of patients are transferred via DICOM to the Varian Eclipse treatment planning system. According to the types of cancer 3BKRT technical PTV different fractions with different doses in total doses were administered. In this study 120 3BKRT plans were examined and reference isodose volume, the target volume, the maximum dose is detected in PTV, the minimum dose is detected in PTV, reference isodose amount, PTV 's 2% of 50% and 98% dose was calculated, DVH ' s were examined. In the hospital which is worked all CI, HI and three disease groups values QC are in compliance with the RTOG . But the average value of a brain tumor QC is calculated as contrary to protocol. According to ICRU83 all HI values are calculated suitable by the protocol. Working in the clinic has established a standard for these calculations given disease groups was not possible to conclude that descended below the average of these values in the current conditions. The distribution is made according to the gender of the types of cancer studied, considering the average age; gender and age-related statistics were obtained.