Graves oftalmopatisi'nde farklı radyoterapi tekniklerinin dozimetrik karşılaştırılması
Dosimetric comparison of different radiotherapy techniques in graves' opthalmopathy
  1. Tez No: 531171
  2. Yazar: EDİZ AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER HAYDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı; Graves Oftalmopatisi'nin tedavisinde Volumetrik Ayarlı Ark Terapi (VMAT) ve Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi (YART) gibi ileri radyoterapi tekniklerinin, geleneksel Üç Boyutlu Konformal Radyoterapi (3BKRT) tekniğiyle dozimetrik açıdan karşılaştırılmasıdır. Graves Oftalmopatisi tanılı 16 hasta için 3BKRT, YART ve VMAT tedavi planları yapılmıştır. Çalışmada, daha önce 3BKRT planları yapılıp tedaviye alınmış hastalar seçilmiştir. Hastaların Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntüleri Monaco tedavi planlama sistemine aktarılmış, YART ve VMAT planları yapılmıştır. Tüm hastalara iki hafta süresince 10 fraksiyonda 20 Gy verilecek şekilde üç farklı tedavi planı tasarlanmıştır. Konformite İndeksi (Conformity Index - CI), Homojenite İndeksi (HI), planlanan hedef hacmin (Planning Target Volume - PTV) ve risk altındaki organların (Organs At Risk - OAR) almış olduğu D05 (hacmin %5'inin almış olduğu doz), D01 (hacmin %1'inin almış olduğu doz), minimum, maksimum ve ortalama dozu ile tedavi süreleri üç farklı teknik arasında karşılaştırılmıştır. Tekniklerin avantaj ve dezavantajları istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is the dosimetric comparison of advanced radiotherapy techniques such as Volumetric Modulated Arc Therapy (VMAT) and Intensity Modulated Radiation Therapy (IMRT) with conventional 3D Conformal Radiation Therapy (3DCRT) technique in the treatment of Graves Ophthalmopathy. For 16 patients with Graves' Ophthalmopathy, 3DCRT, IMRT and VMAT treatment plans were made. Selected patients are patients who have received 3DCRT treatment before. Patients' computed tomography (CT) images were transferred to Monaco treatment planning system where IMRT and VMAT plans were made. Three different treatment tecniques were designed to give 20 Gy in 10 fractions over the entire period of two weeks. Conformity Index (CI), Homogeneity Index (HI), D05 (dose taken by 5% of volume), D01 (dose taken by 1% of volume), minimum, maximum and mean dose and the duration of treatment were compared between three different techniques. Advantages and disadvantages of the techniques have been evaluated statistically.