Serebral palsili çocuğu olan annelerin bel ağrılarının değerlendirilmesi
Assessment of mothers' low back pain who have children with cerebral palsy
  1. Tez No: 394132
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı; bir veya birden fazla serebral palsi tanısı almış çocuğu bulunan annelerin bel ağrılarının değerlendirilmesidir. İstanbul Sultangazi Lalegül Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve İstanbul Zeytinburnu Zeytindalı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde Şubat 2012-Kasım 2014 yılları arasında yürütülen çalışmamıza yaşları 25-57 arası değişen 49 anne alınmıştır. Çocukların mobilite düzeyleri“Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi”(GMFCS) ile bel ağrısının neden olduğu fonksiyonel kısıtlılık Oswestry Özürlülük İndeksiyle (OÖİ) değerlendirildi. Annelerin OÖİ değerleri ile çocukların GMFCS seviyesi ve çocukların kiloları arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif ilişki saptandı (p0.05). Sonuç olarak çocukların mobilite düzeyinin azalması ve çocukların kilosunun artması annelerin bel ağrılarından kaynaklı fonksiyonel kısıtlılık düzeyini arttırır; annelerin çocuk sayısının artışı fonksiyonel kısıtlılık düzeyini etkilemez.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, detect and assess mother's low back pain, who has one or multipl cerebral palsy diagnosized children. Content of this study, canducted between 2012-2014, were 49 mothers who lived in Istanbul aged between 25 and 57. Their status was assessed and recorded in Lalegül Special Education and Rehabilitation Center in Sultangazi-Istanbul and Zeytindalı Special Education and Rehabilitation Center in Zeytinburnu-Istanbul. Children's mobility level evaluated with GMFCS“Gross motor functional classification system”, mothers' functional limitations caused by low back pain evaluated with Oswestry disability index. There is statistical significant positive relationship between mothers' oswestry scores and children's GMFCS level (p0,05). As a result, decrease of children's mobility level and increase weight of the children caused increase of the mothers' functional limitation level due to low back pain. Mothers' child number had no effect mothers' functional limitation level.