Sağlıklı bireylerde el bileği eklem pozisyon hissi, kavrama gücü ve elin antropometrik özellikleri arasındaki ilişki
The relationship between the wrist joint position sense, hand grip strength and anthropometric variables in healthy subjects
  1. Tez No: 394131
  2. Yazar: ARZU ABALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlıklı bireylerde; eklem pozisyon hissi, kavrama gücü ve elin antropometrik özellikleri arasındaki ilişkinin saptanmasıydı. Haliç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu'nda yürütülen bu çalışmaya 18-30 yaş aralığında 50 sağlıklı birey katıldı. Katılımcıların demografik özellikleri kaydedildikten sonra, antropometrik ölçümleri mezura ile yapıldı. Kavrama güçleri dinamometre, parmak kavrama güçleri pinçmetre ile ölçüldü. El bileği pozisyon hissi gonyometre ile değerlendirildi. Ölçümler her iki elde de yapıldı. Antropometrik ölçümler ile kavrama güçleri arasında istatistiksel olarak pozitif yönde anlamlı ilişki saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The Relationship Between The Wrist Joint Position Sense, Hand Grip Strength And Anthropometric Variables in Healthy Subjects The aim of this study was to determine the relationship between joint position sense, grip strength and hand anthropometric characteristics. Fifty students from Haliç University, School of Health Sciences participated in this study. After the demographic characteristics of the participants registered, anthropometric characteristics was conducted by using tape measure. Hand grip strength was measured by dynamometer, pinch strength were measured by the pinchmeter. Wrist joint position sense was assessed with a goniometer. All measures were conducted for both hands.