Aseptik menenjit şüpheli hastalara ait bos örneklerinde human parechovirus ve enterovirusların araştırılması
Investigation of human parechovirus and enteroviruses in csf example of the patient with asepti̇c meningitis
- Tez No: 394147
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDA TEZCAN ÜLGER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Aseptik menenjitte, klinik ve laboratuvar bulguları meningeal inflamasyonu göstermesine rağmen rutin inceleme ve kültürlerle etken saptanamamaktadır ve en sık görülen etken enterovirus (EV)lardır. Son yıllarda aseptik menenjit etkenleri arasında, yaygın olarak tüm dünyada çocuklarda tanımlanmaya başlanan Picornaviridae ailesinden bir virus olan human parechovirus (HPeV) da bulunmaktadır. Mersin ilinde, şu ana kadar HPeV ve EV enfeksiyonunun varlığı yönünden herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Çalışmamızda, aseptik menejit şüphesiyle laboratuvarımıza gönderilen beyin omurilik sıvısı (BOS) örneklerinde HPeV ve EV varlığının araştırılması amaçlanmıştır. Gram boyama ile incelenmesi sonucunda mikroorganizma görülmeyen ve bakteriyolojik kültüründe üreme olmayan, lökosit sayısı ortalama 90/mm3 olan toplam 50 BOS örneği çalışmaya dahil edildi. HPeV ve EV varlığı“real time”revers transkriptaz (RT)-PCR yöntemi ile araştırıldı. Örneklerin hiçbirinde RT-PCR sonrası HPeV pozitifliğine rastlanmazken örneklerin dört tanesinde (%8, 4/50) EV saptandı. EV saptanan hastaların yaş aralığı 6-16 olduğu, örneklerden birinin Eylül 2013'te üçünün ise Ağustos-Eylül aylarında alındığı belirlendi. Sonuç olarak, EV enfeksiyonu ilimizde genç çocuklarda oldukça yaygın bulunduğu saptandı. Enteroviral meningoensefalitlerin erken tanısı, amprik antimikrobiyal tedavi periyodunu azaltarak hasata yönetimini değitirecek ve hastanede uzun yatış süresinin azaltılmasına olanak sağlayacaktır. Daha ileri çalışmalarda etyolojide rol alan EV alt tiplerinin belirlenebilmesine ve daha iyi izlenmesine yönelik moleküler epidemiyolojik yöntemlerin kullanılması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Despite the clinical and laboratory semptoms show the meningeal inflammation at aseptic meningitis, causative agent can not be detected by routine examination and culture and the most common agent is enteroviruses. In recent years, human parechovirus, that has began to identify commonly in children all over the world, is also cause of aseptic meningitis. In Mersin, there is not any work up to now respect to the presence of HPeV and EV infections. In our study, we aimed to investigate the presence of HPeV and EV in cerebrospinal fluid (CSF) samples sent to our laboratory with suspected aseptic meningitis, Total 50 of CSF samples were included in the study which's examination with Gram stain and reproduction in bacteriological cultures were negatif and the average number of leukocytes 90/mm3. HPeV and EV presence was investigated by“real time”reverse transcriptase (RT) -PCR method. In any of the samples, HPeV was not observed, but four (8%, 4/50) of the examples were detected as EV positive by RT-PCR. EV is determined by the 6-16 age range of patients, whereas one of samples was determined to be in September 2013 and three of were in August-September. Consequently, EV infection is highly prevalent among young children in our region. Early diagnosis of enteroviral meningoencephalitis could alter management, potentially reducing the period of treatment with empirical antimicrobials and permitting earlier discharge. Further studies, using molecular epidemiological methods would be beneficial to subtype all EVs involved in the etiology and warranted to better monitor these infections.