Ele gelmeyen testis olgularında laparoskopi yönetimi ve sonuçları
Laparoscopic management and outcomes of unpalpable testis
  1. Tez No: 394148
  2. Yazar: CANKAT ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ NAYCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Üroloji, Pediatric Surgery, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ele gelmeyen testis, inmemiş testisin bir alt grubu olup fizik muayenede testisin bulunamadığı durumdur. Ele gelmeyen testis, inmemiş testislerin %20'sini oluşturur. Tanısal laparoskopi altın standart olup algoritmada testisin olup olmadığı belirlenir ve bulgulara göre tedavi planlanır. İntraabdominal testis varsa laparoskopik orşiopeksi yapılır. Çalışmamızda ele gelmeyen testiste algoritmayı değerlendirdik ve laparoskopik cerrahinin tanı ve tedavideki yararını ve sonuçlarımızı inceledik. Çocuk Cerrahisi Kliniğinde Mayıs 2005 - 2015 tarihlerinde, 0-18 yaş arası, ele gelmeyen testis tanısıyla laparoskopik cerrahi uygulanan 58 çocuk hasta çalışmaya alındı. Hastaların fizik muayene bulguları, ameliyat yaşı, ultrasonografi ve patoloji raporları, ek anomaliler, laparoskopik ve inguinal eksplorasyon bulguları, cerrahi işlemler, erken ve geç dönem komplikasyonları, orşiopeksi sonuçları değerlendirildi. Hasta takibi 1. yıl 3 ayda bir, 2. yıl 6 ayda bir ve sonrasında yıllık yapıldı. Fizik muayenede testis lokalizasyonu ve boyutu değerlendirildi. Kontrol ultrasonografide testis kanlanması ve volümü, testis fibrozisi ölçüldü. Toplam 58 hasta, 68 testis ünitesi çalışmaya alındı. Hastaların 26'sı sol (%44,8), 22'si sağ (%37,9), 10'u bilateral (%17,2) yerleşimliydi. Ameliyat yaşı ortalama 5 yıl 6 ay (10 ay - 17 yıl) hesaplandı. Ultrasonografinin tanısal değeri %15,7 bulundu. Tanısal laparoskopide; Grup 1: kör sonlanan damarlar 7 (%10,2) olgu; laparoskopik nubbin eksizyonu 1, vanishing 6. Grup 2: intraabdominal testis 8 (%11,7) olgu; laparoskopik Stephen-Fowlers orşiopeksi 8. Grup 3: internal inguinal ringden giren vas ve damarlar 53 (%77.9) olgu; nubbin eksizyonu 12, orşiopeksi 35, vanishing 6. Toplam 43 testise orşiopeksi yapıldı. Bu testislerin 8'i normal, 35'i hipoplazik idi. Takip süresi 1 yıl 7 ay (1 - 12 yıl); takip sayısı 7 (5-14) belirlendi. Kontrol muayenelerinde sadece 5 testis normal lokalizasyon (skrotum) ve normal boyutta bulundu. 4 testiste atrofi gelişti ve orşiektomi yapıldı; 2 testis inguinal kanalda bulundu ve redo orşiopeksi yapıldı. Kontrol ultrasonografide testis kanlanması ve volümü düşük, testis fibrosis yüksek bulundu. Sonuç olarak 1) Ele gelmeyen testis olgularında laparokopik cerrahi tanı ve tedavide son derece güvenli ve etkilidir. 2) Laparoskopik cerrahi, algoritmada abdominal eksplorasyon için düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Unpalpable testis is a subgroup of undescendent testis where testis cannot be identified on examination. Unpalpable testis accounts for 20% of all undescendent testes. Diagnostic laparoscopy is the gold standard in the algorithm of determining testicular tissue and also in the management. Laparoscopic orchiopexy is the proper method for intra-abdominal testis. In this study, we aimed to evaluate the results and effectiveness of laparoscopy in the diagnosis and management of unpalpable testis. 58 boys 0-18 years-old who had diagnostic laparoscopy for unpalpable testes between May 2005 - 2015 in Pediatric Surgery Department were included. Physical examination, ultrasonography, histopathology, additional anomalies, age at surgery, laparoscopic and inguinal exploration, surgery, orchiopexy results, early and late complications, were reviewed. Follow-up was 4 times first year, 2 times second year and every year after. Testicular size and location is evaluated by examination. Testis perfusion, volume, fibrosis is evaluated by ultrasonography. Overall 58 boys, 68 testes units were included. 26 left (%44,8), 22 right (%37,9), 10 bilateral (%17,2%). Mean age at surgery was 5,5 years (10 months - 17 years). Diagnostic value of ultrasonography was %15,7. Group 1: blind-ended vessels 7 (%10,2); laparoscopic nubbin excision 1, vanishing 6; Group 2: intra-abdominal testes 8 (%11,7); laparoscopic Stephen-Fowlers orchiopexy 8; Group 3: vas and vessels entering internal ring 53 (%77,9); nubbin excision 12, orchiopexy 35, vanishing 6. Overall 43 testes had orchiopexy, which 8 were normal, 35 were hypoplastic. Mean follow up was 1 year 7 months (1-12 years); mean visits were 7 times (5-14). Among follow-up, 5 testes were normal sized and located in the scrotum, 4 testes were atrophic and had orchiectomy, 2 testes were around the inguinal ring and had redo-orchiopexy which had reduced blood supply and volume with high degree fibrosis. In conclusion, 1) Laparoscopic surgery is a safe and an effective method in the diagnosis and management of unpalpable testes. 2) Laparoscopic surgery should be preferred in the algorithma for abdominal exploration.