Tek ayak uçuş gelir yönetiminde statik bir kapasite üstü rezervasyon modeli
A static overbooking model in single leg flight revenue management.
- Tez No: 394248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH ONUR SEZER, DOÇ. DR. JOHANNES BARTHOLOMEUS GERARDUS FRENK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde, tek ayak uçuş gelir yönetiminde statik bir kapasite üstü rezervasyon modeli sunulmaktadır. Modelde, farklı uçuş sınıflarına ait bilet taleplerinin birbirlerinden bağımsız ve homojen olmayan Poisson süreçlerine göre geldiği varsayılmıştır. Kabul edilen her rezervasyon uçuş tarihinden önce iptal edilebilir ya da kalkış tarihinde bazı yolcular uçağa gelmeyebilirler. Bu durumda, statik bir strateji m boyutlu bir vektör ile ifade edilmekte ve bu vektörün i'inci bileşeni o bilet sınıfın kapanış zamanını vermektedir. Tezde, bu tarz statik stratejiler içeresinden en yüksek beklenen geliri getiren strateji belirlenmiştir. Model bu haliyle, zamanda sürekli benzer bir dinamik kapasite üstü rezervasyon modelinin statik versiyonu olarak görülebilir. İyi bilinen EMSR metodlarına alternatif olarak da görülebilir. Tezde, sözü edilen optimal statik stratejinin performansı incelenmiş ve EMSR ve dinamik stratejilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we present a static single leg airline revenue management model with overbooking. In this model it is assumed that the requests for different fare class tickets arrive according to independent nonhomogeneous Poisson processes. Each accepted request may cancel its reservation before the departure, and at the departure time no-shows may occur. In this setup, a static strategy is represented by a deterministic vector whose components give the closing times of the fare classes. Among those strategies we determine one with the highest expected revenue. As such this model can be seen as the static counter part of a dynamic continuous-time airline overbooking model. It can also be considered as an alternative to the well-known EMSR heuristics. In the thesis, we also study the performance of the optimal static strategy numerically and compare it with those of EMSR and dynamic strategies.