A survey of plurisubharmonic functions
Çoklu-altharmonik fonksiyonlar üzerine bir derleme
  1. Tez No: 394250
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AYTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
1942 senesinde Lelong ve Oka tarafından tanımlanan çoklu-altharmonik fonksiyonlar çok kompleks değişkenli teoride büyük bir role sahiptir. Zengin özelliklerinin oluşu ve en önemlisi analitik fonksiyonlar ile olan yakın ilişkisi, bu fonksiyonların çok değişkenli teoride hatırı sayılır bir yerinin oluşunu garanti altına almaktadır. Bu tezde, tek değişkenli altharmonik fonksiyonların bir genellemesi olarak, çoklu-altharmonik fonksiyonlar üzerine bir derleme sunduk. Bu bağlamda, çalışmanın ilk kısmında, gerekli topolojik kavramlar hakkında kısa bir özet verildikten sonra, bir kompleks değişkenli altharmonik fonksiyonların temel tanım ve teoremlerini hatırlattık. Diğer bölümlerde ise çok değişkenli duruma odaklanarak, çoklu-altharmonik fonksiyonların ana prensiplerini vermeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
Plurisubharmonic functions have been introduced by Lelong and Oka in 1942, play a major role in the theory of several complex variables. The richness of their properties and, most importantly, their close connection with holomorphic functions have assured these functions a indelible place in several variables. In this thesis, we present a survey of plurisubharmonic functions as one of the generalization of subharmonic functions. Thereby, in the first part of this study, after giving a short brief of topological notions, we recall the main definitions and theorems of subharmonic functions in one dimensional case. In the rest parts, we focus on multidimensional case and we aim to give the main principles of the theory of plurisubharmonic functions.