Bazı Durrmeyer tipi operatör sınıflarının karakterizasyonları
Some Durrmeyer type operators of classes of characterızatıons
- Tez No: 394301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DANYAL SOYBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, yaklaşım teorisinde önemli bir yer tutan Durrmeyer tipi lineer pozitif operatörlerin yakınsama oranları ve genelleştirmeleri ile ilgili olarak şu ana kadar yayımlanmış bilimsel kaynakların taranması yoluyla elde edilmiş bazı sonuçları içeren bir derleme çalışmasıdır. Tez, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın tarihçesinden ve amacından bahsedilmiştir. İkinci bölümde, bazı temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, Durrmeyer tip operatörlerin yakınsama oranları hesaplanmıştır. Bunu yaparken bazı teoremlerden yararlanılmış ve bunlara bağlı olarak elde edilen bazı yardımcı ve bazı önemli sonuçlar verilmiştir. Dördüncü bölümde, üçüncü bölümde yakınsama oranları verilen operatörlerin genelleştirilmiş hallerinin nasıl olduğu anlatılmış ve bunlara bağlı bazı önemli teoremlerin ispatları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a well-ordered compilation study made for the ones who want to study in the approximation theory by giving known some results related to rate of convergence and generalization of Durrmeyer type linear positive operators. The thesis consist of four parts. In the first part, it is mentioned about this study's history and it's aim. In the second part, some fundamental definitions and consepts have been given. In the third part, Durrmeyer Type Operator's rate of convergences have been calculated. While doing this, some theorems have been used also some useful and important results obtained have been depending on it given. In the fourth part, it is told about the generalized forms of operators of which rates of convergence are given in the third part and depending on these, some important proofs of theorems have been proved.