[−1, 1] × [−1, 1] bölgesi üzerinde iki değişkenli Bernstein-Durrmeyer polinomlarının yaklaşımı
The approximation of bivariate Bernstein-Durrmeyer operators on the region [−1, 1] × [−1, 1]
  1. Tez No: 732833
  2. Yazar: ECEM ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN İZGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezde, genelleştirilmiş Bernstein-Durrmeyer tipi operatörleri tanımlanmıştır ve kompakt bir küme üzerinde iki değişkenli sürekli fonksiyonlar uzayında incelenen bu operatörlerin bazı yaklaşım özellikleri ele alınmıştır. Bu operatörlerin yaklaşım oranı, süreklilik modülü kullanılarak verilmektedir. Lipschitz fonksiyon sınıfları, Peetre K-fonksiyoneli ve Voronovskaya tipi asimptotik teoremi için yaklaşım dereceleri incelenmiştir ve bu operatörlerin bazı diferansiyel özellikleri kanıtlanmıştır. Sürekli fonksiyonlar uzayından daha kapsamlı olan Bögel sürekli fonksiyonlar uzayı yardımıyla genelleştirilmiş Bernstein-Durrmeyer tipi GBS (Genelleştirilmiş Boolean Toplamı) operatörü tanımlanmış ve karışık düzgünlük modülü, karışık K-fonksiyoneli için yaklaşımı değerlendirilmiştir. Son olarak, operatörlerin Maple'daki açıklayıcı grafiklerle iki boyutlu durumlar için belirli fonksiyonlara yaklaşımı ve bazı değerler için nümerik tablosu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the generalized Bernstein-Durrmeyer type operators are introduced and some approximation properties of these operators,which are studied in the space of continuous functions of two variables on a compact set, are discussed. The convergence rate of these operators is given using the modulus of continuity. The approximation degree for the Lipschitz class of functions and the Voronovskaja type asymptotic theorem have been investigated and some differential properties of these operators have been proven. The Bernstein-Durrmeyer type GBS (Generalized Boolean Sum) operator is defined in terms of Bögel continuous functions which is more comprehensive than the space of continuous functions. The degree of approximation for GBS operators are obtained by using the mixed modulus of smoothness and mixed K-functional. Lastly, the convergence of the operators by illustrative graphics in Maple to certain functions for two dimensional cases and some numerical values are given.