Szasz-Durrmeyer operatörleri ile global yaklaşım
Global approximation by Szasz-Durrmeyer operators
- Tez No: 269128
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAYAT İSPİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde, aralığında sürekli olan integrallenebilir fonksiyonlara Szasz-Durrmeyer operatörler dizisinin yaklaşım özellikleri önce ?un sonlu kapalı alt aralığında daha sonra ise aralığında sürekli olan ve polinomsal büyüyen fonksiyonların ağırlıklı uzayında incelendi. ve fonksiyon uzaylarında operatörler dizisinin fonksiyonlara yakınsama oranına ait bazı tahminler verildi. Ayrıca, test fonksiyonunu koruyan düzenlenmiş operatörü yardımı ile daha iyi bir hata oranı elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the apparoximation properties of the sequences of Szasz-Durrmeyer operators are investigated on any finite closed interval of and on the weighted spaces of integrable continuous functions defined on , having polynomial growthy. Some estimates are given related to the rate of convergence of the operators for continuous functions in the and spaces. Furtermore, by the modified operator preserving the test function we get a better error estimation.