Ergonomik kabza tasarımı
Design of ergonomic grip
  1. Tez No: 394309
  2. Yazar: ESRA AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM SİNANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ergonomik bir ürün tasarımı yapılırken öncelikle dikkate alınması gereken konulardan biri, ürünü kullanacak olan toplumun antropometrik yapısının bilinmesidir. Antropometri rahat ve etkili kullanıma yönelik ürünlerin en uygun boyutunu belirlemek için vücut ölçülerinin kullanılmasıdır. Topluma özgü antropometrik değerlerin bilinmesi ise sağlık, ergonomi, spor, mühendislik, mimarlık ve endüstriyel tasarım gibi alanlarda hedef kitleye yönelik her türlü çalışma ve tasarımda maksimum fayda sağlamaktadır. Bu nedenle Türk toplumuna ait el antropometrik değerlerin saptanması amacıyla Erciyes üniversitesinde antropometrik bir alan araştırması gerçekleştirilmiştir. 18-30 yaş aralığındaki 1041 bireyin (600 erkek ve 441 kadın) antropometrik verileri değerlendirilmiştir. Veriler Excel ve SPSS 13.0 programı yardımıyla bilgisayar ortamına aktarılmış ve istatistiksel analizleri yapılmıştır. Her cinsiyet için değerlendirilen bulgular tablolar halinde sunulmuştur. Bu çalışmada ergonomi ve antropometri kavramı açıklanarak, atıcılık sporu çalışmalarında önem taşıyan el antropometrik ölçüleri vurgulanmış ve Türk insanından elde edilen antropometrik veriler ile farklı ülkelerin antropometrik verileri kıyaslanmıştır. Çalışmanın sonunda, havalı silah tasarımını etkileyen ergonomi faktörü kriterleri doğrultusunda ergonomik havalı silah tasarımına veri olacak öneriler sunulmuştur. Ayrıca, elde edilen veriler doğrultusunda, Siemens NX programında ergonomik kabza tasarlanmış ve uPrint üç boyutlu yazıcı kullanılarak prototipi üretilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmanın ileriki zamanlarda yapılabilecek diğer çalışmalara yön gösterebileceği ve el aletlerinin ergonomik tasarımında da temel oluşturabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
One of issues which have to be considered firstly is to be known anthropometric characteristics of people who will use the product while designing ergonomic products. Anthropometry is the use of body measurements to determine the optimum size of products for comfortable and efficient use. Knowing anthropometric values of the society provides maximum efficiency on fields such as health, ergonomics, sports, engineering, architecture and industrial design in every research and design for target population. So, an anthropometric field research was realized in Erciyes University with aim of determination of hand anthropometric values belonging to the Turk community. Anthropometric data of 1041 individuals (600 males and 441 females) aged which are between 18-30 years old were evaluated. The data has been transferred to computer with the help of Excel and SPSS 13.0 program and statistical analysis has been performed. The findings which have been evaluated for every gender have been presented in tables. In this study, hand anthropometric measurements which are important in shooting sport studies were emphasized by explaining the ergonomics and anthropometry concept, and anthropometric data obtained from Turkish people was compared with the anthropometric data of different countries. In the conclusion of the study, suggestions that will be data for ergonomic airgun design have been presented in accordance with the ergonomics criteria which affect the design of airgun. Also, in accordance with the obtained data, ergonomics grip is designed with Siemens NX program and sample model is manufactured using a three-dimensional printer. In conclusion, this study can be a good reference for future studies and it can be a basic of hand tool design.