Hava jetli iplik eğirme sistemleri ile üretilmiş ipliklerin performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of yarns performances produced with air-jet spinning systems
- Tez No: 394310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GAZİ TÜRKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kesik elyaf iplikçiliğinde en yaygın kullanılan sistem ring eğirme sistemidir. Ring iplikçiliğinde üretim hızındaki sınırlamalar nedeniyle yeni iplik eğirme yöntemlerine olan ilginin her geçen gün arttığı gözlemlenmektedir. Yeni iplik eğirme metotları arasında, hava jetli iplik eğirme sistemleri yakaladıkları pazar payı ile dikkat çekmektedirler. Literatürde hava jetli iplik eğirme sistemleri ile ilgili (özellikle de MVS ve Rieter hava jetli eğirme makineleri) yapılmış çalışmalar, sistemlerin yeni olması nedeniyle kısıtlı sayıdadır. Mevcut bilgilerin büyük çoğunluğunu makine üreticisi firmalar tarafından verilen bilgiler oluşturmaktadır. Bu çalışmada, hava jetli eğirme metodu ile üretilen ipliklerin özellikleri kontrollü olarak eşdeğer şartlarda üretilen siro ve ring ipliklerinin özellikleri ile karşılaştırılarak incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda Rieter ve Murata hava jetli eğirme sistemleri ile üretilen ipliklerin test edilen özellikler açısından belirgin farklılıklar göstermedikleri anlaşılmıştır. Diğer taraftan hava jetli ipliklerin sahip oldukları özel yapı nedeniyle tüylülük değerleri bakımından ring ve siro ipliklere kıyasla üstün özelliklere sahip oldukları; özgül mukavemet değeri bakımından ise daha kötü oldukları bulunmuştur. Ayrıca hava jetli eğirme sistemleri ile üretilen ipliklerden dokunan kumaşların aşınma ve boncuklanma dayanımının ring ve siro ipliklerden mamul kumaşlara göre daha üstün özelliklere sahip oldukları da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ring spinning is the most common method used in the short staple fibers spinning methods. Due to limitations of the production speed in the ring spinning, new spinning methods become more popular with each passing day. In new spinning methods, air-jet spinning systems gathered attentions with their market share. In the literature, the studies related to air-jet spinning systems (especially MVS and Rieter air-jet) have been limited. The majority of the available information constitutes of the information provided by the machine manufacturer companies. In this study, the properties of the air-jet yarns were comparatively analyzed with the properties of the equivalent siro and ring yarns. In conclusion, it was found that the Rieter and Murata spinning systems do not show significant differences in terms of tested properties of yarns. In addition, it was seen that due to their special structure, air jet yarns have superior hairiness values compared to the ring and siro yarns. On the other hand, air jet yarns show lower tenacity than that of ring and siro yarns. In addition, this study revealed that the abrasion and pilling resistance of fabrics woven from air jet yarns have superior properties when compared to the ring and siro counterparts.