The Effect of car mass on (internal and external) safety with a case study on concept family car
Araba kütlesinin kavramsal aile arabası çalışması ile güvenlik (iç ve dış) üzerine etkisi
  1. Tez No: 85235
  2. Yazar: SİNAN MIZIKACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
oz Ulaşım araçları işlevlerinden ötürü insanlar için daima önemli olagelmişlerdir. Önceleri, araba ulaşım aracı olarak sadece insanları bir yerden diğer bir noktaya götüren basit bir düzenek olarak düşünülürdü. Fakat, taşınılan yolcu ve de ulaşım aracı arasındaki güçlü ilişki dikkate alındığında araba, tasarımı ile birlikte hayli önem kazandı. Endüstriyel devrimin verdiği dürtü, özellikle de 1769 yılında arabanın makinalaştınlmış ilk modelinin çıkmasından sonra, teknolojik olanaklar şimdi de olduğu gibi otomotiv sektöründe hayli yoğun olarak kullanıldı. Öncelikle kaza süresince arabanın direncini artırmaya yönelik, yolcuları yaralanma riskinden koruyacak olan bütün çabalar teknolojik olanakları da kullanarak yalnızca bir amaç için dikkate alındı: yüksek güvenlik kabiliyetine sahip bir araba tasarlamak. Bu tezde, araç tasarımı için insanların aile ölçeğinde olacağını kabul ediyoruz. Aile arabası için düşünülen çevre; ana şehri çevreleyen, insanların gruplar halinde yaşadığı alandır ve şehirden birkaç mil uzakta evde çalışmanın avantajlarım taşıyan öyle bir alanın sempatik olacağını umuyoruz. Üstelik, aile için kültürel, yöresel, yaşam biçimi izleri taşıyan, küçük fakat, insanların bedenen yıllara göre daha da gelişeceği tezi ile basık olmayan, ergonomik ve anatomik ihtiyaçları karşılayacak yeterli iç hacime sahip, genel kabullere dayalı araba tasannu düşüncesini kurgulamaktayız. Kavramsal aile arabasının oluşturulmasi için gerçekçi tanımlamalara dayanarak, proje en uygun modeli sunmayı amaçlar, ve insanlarin en emniyetli şekilde sürmesini ve seyahat etmesini sağlayacağım varsayar. Bu tezde, yukandakilerin ışığında, aile arabasına yönelik araç yapısının güvenlik özelliklerini netleştireceğiz, ve bu çerçevede irdelenen her bağlayıcı faktöre belli bir esneklik payı içerisinde açıklık kazandıracağız.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Transportation means are always of importance to people due to their functions. Originally, a vehicle in terms of a means of transportation has been thought as only a device what takes people from one place to another point. But with considering both occupant being transported and vehicle means of transportation since their inextricable relations, vehicle has become significantly considerable within its design. Prodded by industrial revolution, especially after introducing the first mechanized mode of vehicle in 1769, the technological advantages have highly intensely been used in automotive, and also now. Primarily, within that advantages, even all efforts providing for retention of vehicle during a crash to protect occupants from the injury risk have been zeroed in on for only the one objective: to design vehicles with a high capability of safety. In this thesis, We consider that people in scale unit as family for vehicle design of the need. Environment for the family vehicle is thought a place encircling metropolis wherein the people as grouped lives out and wishing that it was so pleasant place, just a few miles away from the city, taking advantages of working at home. Moreover, we are in making a think of vehicle design for family that ought to contain the conventional signs more within global perceptiveness as small, but not compressed down since the generation becomes huger in size by years, and finally has enough space of interior regarding ergonomical and anatomical requirements. Under the definitions for creating the concept family vehicle within limits, the project aims to present most apropos model, and assumes to allow the person to drive and to move on it in safest position. In this paper, in the light of above, we will set out to clarify the safety features of vehicle structure for Family Vehicle, and with respect to that each connective parameter in the boundary of freedom will be clarified. IV