İnsan hakları kavramının tarihsel gelişimi ve bu kavrama Türk basınının bakış açısı:Cumhuriyet ve Yenişafak gazetesi örnekleri
Concept and historical development of human rights perspective of this grab the Turkish press: Cumhuriyet and Yenisafak newspapers samples
  1. Tez No: 394335
  2. Yazar: ERSEL KİRAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BÜLEND AYDIN ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma 1 Aralık 2014- 31 Aralık 2014 tarihleri arasında insan hakları ile ilgili yapılan haberlerin niceliği ve diğer haberlere oranı ile ilgilidir. Bu bağlamda sağ ve sol basın karşılaştırılmış, sağ kesimi temsilen Yeni Şafak, sol kesimi temsilen Cumhuriyet gazeteleri seçilmiştir. Bu araştırma kapsamında, insan hakları kavramının tarihi ve toplumsal alt yapısı ve medeniyetler üzerindeki etkileri araştırılmış ayrıca Osmanlı İmparatorluğundan, Türkiye Cumhuriyetine insan hakları ve demokratikleşme sürecinin geçtiği yollar analiz edilmiştir. Bu bağlamda, insan hak ve özgürlüklerine ait kavramlar içerik analizi yöntemiyle incelenmiş, kişisel, kolektif ve toplumsal haklarla ilgili yapılan haberlerin yayın sıklıklarına bakılarak sonuçlar çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 1 December 2014- December 31, 2014 is related to the ratio between the quantity of information held about human rights and other news. In this context, compared press the left and right, representing the right wing of the Yeni Şafak representing leftist Cumhuriyet newspaper has been selected. In the research, the history of the concept of human rights and social infrastructure and its impact on civilization have been investigated separately from the Ottoman Empire, now the ways in which human rights and democratization in the Republic of Turkey were analyzed. In this context, human rights and freedoms belonging to concepts were examined with content analysis, personal, made by looking at the frequency of the publication of news about the collective and social rights results have been omitted.