Uluslararası Hukuk açısından Afganistan suyolları
Afganistan's watercourses according to International Law
- Tez No: 394336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, Afganistan Suyolları, uluslararası su hukuku açısından incelenmektedir. Ancak ilk önce, dünyada tatlı suyun azlığı ve üzerinde baskılar nedeniyle gelecekteki suyolları üzerinde uyuşmazlıkların artması ve söz konusu uyuşmazlıkların giderilmesi için uluslararası düzeyde gösterilmiş çabalar anlatılmaktır. Ardından, Afganistan suyollarının şimdiki durumu açıklanmakta ve komşu devletlerle düzenlenmiş mevcut su andlaşmaları ayrıntılı bir biçimde ele alınmaktadır. Bu konuda, uluslararası düzeyde su hukukun kurallarına göre, Afganistan'ın gelecekteki muhtemel suyolları üzerinde projeler için, hukuksal bir dayanak bulmaya çalışılmaktadır. Bu amacı göz önünde tutarak, uluslararası su hukukunda kabul gören, uluslararası suyollarının hakça, makul ve optimum kullanım ilkesinin ışığında, suyolları üzerinde Afganistan'ın gelecekteki muhtemel tüm projelerinin hukuka uygun olup olmadığı tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper is evaluating Afghanistan`s watercourses in according to international water law. But first of all, the probability of arising conflicts because of the fresh water scarcity in the world and the pressure on fresh water resources and the efforts which has been shown internationally to prevent these conflicts, will be examine briefly. Then, the present statue of Afghanistan's watercourses and the signed contracts on water issues with all neighbour countries, will be evaluate with full details. In this regard, this paper will study to find legal base for Afghanistan's probable future projects on watercourses in a according to international water law rules. For this purpose, as the rule of equitable, reasonable and optimum utilization of international watercourses is accepted by international water law, so it will be seen if the future probable projects of Afghanistan on watercourses is violating the principal of equitable, reasonable and optimum utilization of international watercourses or not.