Investigation of wind energy potential in Turkey via statistical analysis
Türki̇ye'deki̇ rüzgar enerji̇ potansi̇yeli̇ni̇n i̇stati̇sti̇ksel olarak anali̇zi̇
  1. Tez No: 394363
  2. Yazar: HİLAL ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE TAYANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki rüzgar klimatolojisini araştırmak için 1980-2013 yılları arasındaki 34 yıllık zaman periyodu için saatlik rüzgar hızları incelenmiştir. Weibull dağılımları incelenerek, rüzgar enerji potansiyeli analiz edilmiştir. Türkiye'deki 1980-2013 yılları arasındaki saatlik rüzgar hızları Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden (DMİ) alınmıştır. Verilerin kalite kontrolü yapıldıktan ve homojen olmayan istasyonlar elendikten sonra 77 tane kaliteli veriye sahip istasyon kalmıştır. Rüzgar hızı trendinin zamansal ve konumsal olarak değişim durumunun incelenmesi için parametrik olmayan Mann-Kendall testi kullanılmıştır. Yıllık ortalama rüzgar hızı verilerinin Mann-Kendall istatistikleri nüfus ile ilişkilendirilerek analiz edilmiştir. Sonuçlar pek çok istasyonda zamana bağlı rüzgar azalışları olduğunu göstermektedir. Rüzgar hızlarının azalışında şehirleşmeye paralel olarak yüksek katlı binaların yapımının ventilasyonu önleyeceğine ve bu azalışta önemli bir rol oynayacağına inanılmaktadır. Kireçburnu ve Şile gibi kırsal istasyonlar şehir merkezinden uzak olmalarına rağmen rüzgar hızında azalış göstermektedirler. Bu durum, bölgeyi etkileyen alçak basınç sistemlerinin sayısı ve gücüyle açıklanabilir. Soğuk ve nemli dönemlerde bölgeyi etkileyen siklonlar sıcak ve kuru dönemlere nazaran daha fazla sayıda ve güçte olabilirler. Çanakkale'deki rüzgar gücü yoğunluğu 2010 yılında diğer yıllara göre daha yüksek bulunmuştur. 2010 yılındaki 10 metredeki ortalama güç yoğunluğu 41,31 W/m2; 2007 yılındaki 26,10 W/m2'dır. Mevsimsel olarak incelendiğinde kış ayında 81,34 W/m2 olarak en yüksek güç yoğunluğuna sahiptir. İlkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerinde ortalama güç yoğunluğu sırasıyla 49,01 W/m2, 51,12 W/m2 ve 50,13 W/m2 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, hourly wind data were analyzed for a 34-year time period of 1980-2013 to investigate the wind climatology in Turkey and the effect of wind speed and variability on power generation was studied by using Weibull distribution. Hourly wind data in the period of 1980-2013 were taken from the Turkish State Meteorological Service. After quality control and elimination of the stations having inhomogeneous data, 77 stations remained having high quality wind data. A non-parametric trend test, Mann–Kendall, was used to determine any temporal and spatial wind speed trends. Mann–Kendall test statistics of the yearly average wind speeds were analyzed in relation with population. It is interesting to find that average wind speeds show a temporal decrease in many stations and the majority is significant. It is believed that urbanization associated with the construction of tall buildings can prevent ventilation and this can be an important factor playing a role in the decrease of wind speeds. Rural stations like Kireçburnu, Şile, etc. that are away from cities also show decrease in their wind speeds. This situation can be explained with the number and strength of low pressure systems affecting the area. During cool and wet periods the cyclones affecting the area can be greater in number and strength compared to the warm and dry periods. The power density of Çanakkale was found to be higher in 2010 than compared to the other years; at 10 m height, the average power density in 2010 was 41,31 W/m2; but in 2007 it was 26,10 W/m2. The highest average seasonal power density at 10 m height was observed in winter with a value of 81,34 W/m2. Spring, summer and autumn has average power densities as 49,01 W/m2, 51,12 W/m2 and 50,13 W/m2, respectively.