Development of sustainable energy action plan for the selected municipality in Istanbul
İstanbul da seçilen bir belediye için sürdürülebilir enerji eylem planı geliştirme
  1. Tez No: 394381
  2. Yazar: FULYA KUNDAKLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN CILIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Energy, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İklim değişikliği ile mücadele için bir çok uluslararası örgütler kurulmaktadır. Bu oluşumlardan biri olan“Belediye Başkanları Sözleşmesi”, Avrupa Birliği tarafından başlatılan Belediye Başkanları' nı biraraya getiren bir girişimdir. Kurumun temel amacı 2020 yılına kadar % 20 CO2 e seviyesini düşürmek ilgili Belediyelerin taahhütlerini almak ve onları sürdürülebilir esnek şehirler yaratmaya yönelik politikalar oluşturmak için motive etmektir. Bu tez ile ulaşılmak istenen enerji odaklı stratejiler gerçekleştirerek daha sürdürülebilir bir şehir için eylemler oluşturmaktır. Bu kapsamda, bölgenin CO2 e emisyonu 2010 yılı için kişi başına / 4.59 CO2 e olarak hesaplanmış ve bu hesaplamalar ışığında eylemler beş başlık altında toplanmıştır; bina, ulaşım, aydınlatma, yenilenebilir enerji ve farkındalık.. Çalışma bölgedeki diğer belediyeler için bir model ve bölgesel kaynak yönetimini geliştirmek için bir temsilci yaklaşım olarak hizmet vermeyi hedefliyor. Aynı zamanda daha sürdürülebilir şehir bazlı ulaşım, İstanbul City için sürdürülebilir yaşam tarzları gibi konuları incelemek için fırsatlar yaratır. Bu çalışmanın sonuçları diğer belediyelere örnek teşkil edebilir, ve bölgesel kaynak kullanımı yaklaşımları hususunda bir duruş belirtebilir. Ayrıca bu çalışmada ortaya konulan alt yapı ile, sürdürülebilir şehir ulaşımı, sürdürülebilir yaşam alanları yaratma konularında öncü araştırmalar ve tezler yayınlanabilir.
Özet (Çeviri)
To tackle with the climate change many international organizations are being launched all around the world. One of these formations,“Covenant of Mayors”, is a European Commission initiative which brings Mayors together across European continent. Its main objective is getting commitments of the Municipalities on decreasing the CO2 e level at least by %20 till 2020, and motivating them to create policies towards sustainable resilience cities. The main objective of this study is to structure energy-oriented strategies, perform tailor-made regional measurements and define main remedies to transform the city to be more sustainable. Within this objective, CO2 e emission of the region has been calculated for 2010 which is 4.59 CO2 e / per capita. Following that, the actions are planned under five categories; building, transportation, lighting, renewable energy and awareness. Moreover, measurements targeted 2020 are proposed based on the CO2 e emission released within the geographical boundaries of the Kadikoy Municipality. The study aims to serve as a model for other municipalities in the region, and a representative approach for improving the regional resource management. It also creates opportunities to further study topics like sustainable city-based transportation, sustainable life-styles for Istanbul City.