Trabzon ili Tonya ilçesinde doğal olarak yetişen muşmula tiplerinin (Mespilus germanica L.) seleksiyonu
Selection of medlar types (Mespilus germanica L.) grown in Tonya county (Trabzon province, Turkey) province
- Tez No: 394382
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM ZEKİ BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma 2013-2014 yılları arasında Trabzon ili Tonya İlçesi ve mahallelerinde doğal olarak yetiştirilen muşmula (Mespilus germanica L.) popülasyonu içerisinde çeşit olmaya aday tipleri belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Ümitvar tiplerin seçiminde meyve ağırlığı, meyve eti oranı, suda çözünür kuru madde miktarı ve toplam kuru madde miktarı esas alınarak tartılı derecelendirme metodu kullanılmıştır. Toplam 27 tip üzerinde yapılan tartılı derecelendirmede genel kalite özellikleri yönünden en yüksek puanı alan 25, 10, 1, 21, 9, 5, 20 ve 19 no'lu tipler ümitvar olarak belirlenmiştir. Ümitvar tiplerin meyve ağırlığı 18,0-23,5 g; meyve eni 32,5-36,0 mm; meyve boyu 20,5-39,3 mm; tohum ağırlığı 1,1-1,5 g; meyve eti oranı % 92,8-94,7; suda çözünür kuru madde miktarı % 18,0-22,0; asitlik % 1,3-1,6; C vitamin 4,2-4,5mg/100gr ve toplam kuru madde miktarı % 22,3-25,6 arasında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Tonya county (Trabzon province, Turkey) during the 2013-2014 years. The aim of this study was to determine the promising medlar (Mespilus germanica L.) types by selection breeding. In the study, weighted-ranked method was used to selection the promising types based on fruit weight, fruit flesh ratio, total soluble solid contents and total dry matter contents. The 25, 10, 1, 21, 9, 5, 20 and 19 numbered types with the highest scores in terms of general quality traits were determined as promising types from total 27 types. In the promising types the fruit weight varied from18,0 g to 23,5 g, fruit width varied from 32,5 mm to 36,0 mm, fruit length varied from 20,5 mm to 39,3 mm, seed weight varied from1,1 g to1,5 g, fruit flesh percent varied from % 92,8 to % 94,7, total soluble solids varied from %18,0 to % 22,0, titratable acidity varied from % 1,3 to %1,6, vitamin C varied from 4,2mg/100g to 4,5 mg/100g and total dry matter varied from % 23,3 to % 25,6.