Sugözü Kumsalları'ndaki (Ceyhan-Adana) yeşil kaplumbağa (Chelonia mydas L., 1758) yuvalarında sıcaklığın yuva parametreleri, yavru ağırlıkları ve cinsiyetleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluating the effects of temperature on nest parameters, weight and sex of hatchlings in green turtle (Chelonia mydas L., 1758) nests at Sugözü Beaches (Ceyhan-Adana)
- Tez No: 394392
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, 2012 yuvalama sezonunda Sugözü Kumsalları'nda (Adana-Türkiye) yuvalayan Chelonia mydas yuvalarına ait yuva parametreleri ve gonad örneği alınan yavruların vücut ağırlıkları ile cinsiyetleri arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bunun yanı sıra bu yuvalama sezonuna ait hava sıcaklığı ve deniz yüzey sıcaklığı verileri alınarak, kumsal sıcaklığı ve yuva sıcaklığı ile aralarındaki ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, relations of nest parameters, weights and sexes of hatchlings that gonads sampled were evaluated statistically for Chelonia mydas nesting in Sugözü Beaches of 2012 nesting season. Thus, relations of air and sea surface temperatures with sand and nest temperatures were determined.