Determining the metabolic heating in nests of green turtle (Chelonia mydas L., 1758) nesting at Sugözü beaches
Sugözü Kumsalları'ndaki (Ceyhan-Adana) yeşil kaplumbağa (Chelonia mydas L., 1758) yuvalarında metabolik ısınmanın belirlenmesi
- Tez No: 394393
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, 2013 yuvalama sezonunda, Yeşil kaplumbağa (Chelonia mydas) aktivitesinin yoğun olarak görüldüğü Sugözü Kumsalları'nın, Akkum ve Sugözü alt bölgelerinde gerçekleştirilmiştir. Yuvalardan ve aynı derinlikteki kum sıcaklıklarındaki farktan yararlanılarak metabolik ısınma miktarı hesaplanmıştır. Tüm inkübasyon periyodu boyunca yuva ve kum sıcaklıkları sırasıyla ortalama, 31.6°C ve 30.8 °C olarak ölçülmüştür. İnkübasyon periyodu boyunca, yuvalar kendisini çevreleyen kumdan ortalama 0.9°C daha fazla sıcaklığa ulaşmıştır. Metabolik ısınma, inkübasyon periyodunun ortasında belirginleşerek, en yüksek sıcaklığa (ortalama 1.7°C) inkübasyonun 3/3'lük periyodunda ulaşmıştır. Ayrıca, eşeyin belirlendiği dönem olan 2/3'lik periyotta meydana gelen 0.6°C'lik metabolik ısı artışının yavru eşey oranları üzerinde %10.3'lük bir dişileştirici etkisi olduğu belirlenmiştir. Metabolik ısınmanın erken ve orta dönem embriyoların sayısı ile arasında ilişki bulunmazken, ileri dönem embriyo ve boş kabuk sayısı ile arasında güçlü bir ilişki bulunmuştur. Buna ek olarak, yavru ve ileri dönem embriyo başına düşen metabolik ısınma miktarı sırasıyla, 0.021°C ve 0.020°C olarak hesaplanmıştır. Aynı zamanda çalışmamızda, metabolik ısınmanın inkübasyonun 3/3'lük periyodunda önemli derecede arttığı belirlenmiş, ancak bu artışın yavru cinsiyet oranları üzerinde bir etkisi olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on Akkum and Sugözü subsections which had highest green turtle (Chelonia mydas) avtivities of Sugözü Beaches in 2013 nesting season. Metabolic heating was calculated based on the difference between nest temperature and sand temperature at same depth. The mean nest and sand temperature were found 31.6°C and 30.8°C respectively, for whole incubation period. Throughout the incubation period, nest temperatures were 0.9°C higher than surrounding sand on avarege. Metabolic heating had increased in the middle of the incubation and was reached to the highest value (1.7°C on average) in the last third of the incubation period. Thus, in the middle third of the incubation that sex was determined, metabolic heating was increased 0.6°C which has 10.3% feminizing effect on hatchlings sex ratio. There were no relation of metabolic heating with early and middle embryo numbers, but there were significant relation of metabolic heating with late embryo and empty egg shell numbers. Furthermore, metabolic heating values were calculated per hatchling and per late embryo as 0.021°C and 0.020°C, respectively. Also, in this study, metabolic heating was dramatically increased in the last third of incubation and this increase had no effect on the sex ratio of hatchlings.