Yeşil kaplumbağalarda (Chelonia mydas, L., 1758) ergin morfolojisinin yuva, yumurta ve yavru morfolojilerine etkisinin araştırılması
Evaluating the adult morphology on nest, egg and hatchling morphology of green turtles (Chelonia mydas, L., 1758)
  1. Tez No: 484421
  2. Yazar: ÖMÜR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma 2015 yılında, Chelonia mydas (Yeşil kaplumbağa) için önemli bir yuvalama alanı olan Sugözü Kumsalları'nda (Ceyhan-Adana) gerçekleşmiştir. Bu tür ile ilgili olarak, ergin dişi boyutlarının yuva, yumurta ve yavrular üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Ayrıca aynı sezon içinde, aynı birey tarafından yapılmış olan ardışık yuvalamalar arasındaki değişimler de incelenmiştir. Bölgedeki yuvaların ortalama kuluçka süreleri (51.7 gün), kuluçka büyüklükleri (90.9 yumurta), denize uzaklıkları (19.7 m) ve derinlikleri (71.6 cm) belirlenmiştir. Yuvalamak için kumsala çıkmış bireyler ölçülüp, markalanmıştır. Bireylerin ortalama boyutları (DKB 83.8 cm, DKE 70.8 cm, EKB 89.7 cm ve EKE 78.2 cm) hesaplanmıştır. Bireylere ait yuvalardan toplamda 300 yumurtanın çap ve ağırlıkları ölçülmüştür. Yumurtaların ortalama çapları 39.4 cm, ortalama ağırlıkları 34.07 g olarak bulunmuştur. Morfolojik ölçümleri bilinen ergin bireylerin yuvalarından çıkan toplam 54 yavrunun ortalama DKB 4.56 cm, EKB 5.24 cm, DKE 3.92 cm ve EKE 4.88 cm, ağırlıkları 16.37 g olarak bulunmuştur. Morfolojik ölçümleri alınan ergin bireylerin ortalama DKE ve EKB ile kuluçka büyüklüğü arasında anlamlı ilişkiler bulunurken, denize uzaklık, kuluçka süresi ve toplam derinlik arasında bir ilişki bulunmamıştır. Ergin bireylerin EKE ile yumurta çapı arasında, DKB ve EKE ile yumurta ağırlıkları arasında ilişki olduğu belirlenmiştir. Yuvalayan dişilerin boyutları ile yavru boyutları ve ağırlığı arasında da güçlü ilişkiler bulunmuştur. Ardışık yuvalardaki yumurta boyutları ve ağırlığına, ergin birey boyutlarının etkisi kesin şekilde tespit edilememiştir. Elde edilen sonuçlar ülkemizdeki Yeşil kaplumbağaların üreme biyolojileri hakkında önemli katkılar ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2015 in Sugözü Beaches (Ceyhan-Adana), an important nesting site for Chelonia mydas (Green Turtle). For the species, the effects of adult female sizes on nests, eggs and hatchlings were evaluated. In addition, the changes between consecutive nesting laid by the same individual were also examined during the same season. The average incubation duration (51.7 days), clutch size (90.9 eggs), distance from the sea (19.7 m) and nest depth (71.6 cm) were determined in the study site. 19 adult individuals who have emerged for nesting were measured and tagged. The average sizes of the individuals were found (SCL as 83.8 cm, SCW as 70.8 cm, CCL as 89.7 cm and CCW as 78.2 cm). The diameter and the mass of 300 eggs were measured from the nests of these individuals. The average diameter was 39.40 cm and the average mass were found to be 34.07 g. A total of 54 hatchlings of the adult individuals with known morphological measurements were found to have a mean SCL of 4.56 cm, CCL of 5.24 cm, SCW of 3.92 cm, and CCW of 4.88 cm and mass of 16.37 g. There was a significant relationship between average SCW and CCL and clutch size, but no relationship was found between distance from the sea, incubation duration and nest depth. It was determined that there were relationships, between the CCW and egg diameter, between SCL and CCW with egg mass. Significant relationships were found between the nesting females and the size and mass of their hatchlings. The effect of adult individual sizes on the diameter and mass of eggs in consecutive nests can not be determined precisely. The results have shown significant contributions to the reproductive biology of Green Turtles in our country.