Kentsel kimlik bağlamında Fikirtepe kentsel dönüşüm projesinin analizi
The analysis of Fi̇ki̇rtepe urban transformation project in de context of urban identity
  1. Tez No: 394395
  2. Yazar: MEHMET KEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE UĞUR TÜTENGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada Fikirtepe'de yapılmasına başlanan kentsel dönüşüm projesinin detayları ve Fikirtepe halkının proje hakkındaki görüşlerine yer verilmiştir. Kentsel dönüşümün sosyal amacı, bireylerin yaşadıkları ortamı daha sağlıklı ve daha güvenli standartlara ulaştırmak, sosyal gerilemeyi engellemek ve mahalleler arası farklılıkları azaltmaktır. Fikirtepe'de yapılmasına başlanan kentsel dönüşüm projesi her yönüyle sürekli gündemde kalmakta ve tartışılmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışmada Fikirtepe'lilerin projeye ilişkin görüşleri anket yapılarak ölçülmüştür. 17 sorudan oluşan anket 100 kişiye uygulanmış ve sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre, Fikirtepe'de mülk sahibi olan (% 51) halkın % 68'i kentsel dönüşüm projesi için inşaat firmalarıyla görüşmelere devam ettiğini beyan etmiştir. Bu kişiler arasında sözleşme imzalayanların sadece % 38'inin projelerine başlanmıştır. Mahalle sakinlerinin % 62'si kentsel dönüşüme olumlu bakmaktadır. Kişilerin % 88'i kentsel dönüşüm projesi kapsamında ortak yaşam alanı istediklerini beyan etmişlerdir. Ankete katılanların % 29'u kentsel dönüşümle ilgili yasal mevzuat konusunda bilgi sahibi iken, % 30'u bilgi sahibi değildir. Kişiler kentsel dönüşüm tamamlandığında % 52 oranında mahalle algısının yok olacağını düşündüklerini beyan etmişlerdir. Proje sonrası mahalle sakinlerinin % 39'u Fikirtepe'de yaşamak istemediklerini belirtmişlerdir. Ankete katılanların % 73'ü proje öncesi komşularıyla olan ilişkilerinin çok iyi olduğunu belirtmiş, proje sonrası ise bu ilişkilerin zedeleneceğini düşünenler ise % 77'lik bir dilimi oluşturmuştur. Fikirtepe kentsel dönüşümün gerekliliğine inanlar % 69, projenin gündeme gelmesinden bugüne kadarki sureci olumlu karşılayanlar ise % 54'lik bir pay almıştır. Anket sonuçlarına göre, halk genel olarak projeden memmun ve umutlu görünmektedir. Bunun yanı sıra, inşaatına başlanan proje sayısı beklenenden çok daha azdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the details of urban renewal project which is started in Fikirtepe and opinions of Fikirtepe people on this project are included. Fikirtepe people's opinions are measured by surveying. Social aim of urban transformation is to convey the environment of people to healtier and safer standarts, to hinder socially regression and to reduce differences between neighbourhood. Urban transformation project, which is started in Fikirtepe, is discussed and continously remains on the agenda at its all points. The survey consists of 17 questions is applied to 100 people and results are evaluated statistically. According to the results, 68% of landholder people in Fikirtepe (51%) has declared that they still negotiate with construction companies for urban renewal project. The projects of only 38% of those people who signed a contract are started. 62% of neighbourhood residents lean towards urban renewal. 88% of people has declared that they want common living space within the scope of urban renewal project. While 29% of survey participants has knowledge about legal legislation, 30 % of them has not. 52% of people has declared that they think neighbourhood concept will be destroyed when urban renewal completed. 39% of neighbourhood residents has declared that they do not want to live in Fikirtepe after project. 73% of survey participants has declared that their relations with their neighbours were quite well before project and the 77% of people think their relations will be harmed. 69% of people believe the necessity of urban renewal, and 54% of people lean towards the process from the beginning of project until now. According to survey results, people are satisfied with project in general and seem to be hopeful. In addition, number of projects started to build are fewer than expected.