An investigation on the evolution and conservation of the harbor porpoise, Phocoena phocoena in Turkey
Türkiye'deki mutur, Phocoena phocoena popülasyonlarının evrim ve korunması
  1. Tez No: 394394
  2. Yazar: ÖZGE YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM RAŞİT BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
2008 yılında, Phocoena phocoena (mutur) türü 'düşük riskli' ve Phocoena phocoena ssp. relicta, 'tehlikede' olarak IUCN kırmızı listesinde kategorize edilmiştir. Son beş yılda ticari balıkçılıkla bağlantılı olarak gerçekleşen katliamlar nedeniyle Karadeniz'deki muturların sayısı önemli bir şekilde düşmüştür. Türkiye'nin 33 bölgesinden 71 Phocoena phocoena bireyinden alınan deri örnekleri (Batı Karadeniz (n=44), Doğu Karadeniz (n=11), Marmara Denizi (n=14), ve Ege Denizi (n=2)) çalışma kapsamında incelenmiştir. Balıkçılık sırasında yakalanan ya da karaya vuran örnekler kullanılmıştır. Diğer çalışmalarla istikrarlı olarak, bulduğumuz hiçbir haplotip Atlantik popülasyonlarıyla kümelenmemiştir. En çok görülen haplotip 49 bireyde bulunmuştur. Çalışma, Karadeniz örneklerinden toplam beş özgün haplotip ortaya çıkarmıştır. Hepsi Batı Karadeniz bölgesinde bulunmuştur. Ege Denizi'ndeki muturların İstanbul ve Çanakkale Boğazı'nı geçerek ilk olarak Karadeniz'den geldiğine dair fikir bulgularımız tarafından desteklenmiştir. İncelediğimiz bireylerden dördünün, aynı bölgede daha önce incelenmiş bireylerle özgün bir haplotipi paylaşması nedeniyle verilerimiz Marmara Denizi'nde izole bir popülasyon olma olasılığını desteklemektedir. Bu bulguların sonucu olarak, Marmara Denizi'ndeki Phocoena phocoena popülasyonunun, koruma amaçları için“idare birimi”olarak kabul edilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In 2008, the species Phocoena phocoena was categorized as“least concern”and Phocoena phocoena ssp. relicta, as“endangered,”on the IUCN Red List. In the last five decades, the number of harbor porpoises in the Black Sea declined significantly, especially due to mass killings associated with commercial fisheries. Tissue samples of 71 individuals of the Phocoena phocoena were collected from 33 locations in Turkey: the western Black Sea (n = 44), the eastern Black Sea (n = 11), the Marmara Sea (n = 14), and the Aegean Sea (n = 2). Samples were either stranded or by-catch from fisheries. Consistent with other studies, none of the haplotypes we found clustered with Atlantic populations. The most common haplotype in the study was found in 49 individuals. The study uncovered five total unique haplotypes from the Black Sea samples. All of them were found in the western Black Sea region. The idea that harbor porpoises from the Aegean Sea first came from the Black Sea through the Istanbul and Dardanelles Straits is supported by our findings. Our data also supports the possibility that there is an isolated population in the Sea of Marmara because four of the individuals we observed shared a unique haplotype with previously studied individuals in the same region. As a result of these findings, it was concluded that the Phocoena phocoena population in the Sea of Marmara should be treated of as a management unit (MU) for conservation purposes.