Metin madenciliği ile sosyal medya analizi
  1. Tez No: 394406
  2. Yazar: GÖKHAN ARAVİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ZONTUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve toplumlarda yaygınlaşması ile artık internet kullanımı da artmış bulunmaktadır. Bu artış internet ortamında ciddi boyutlarda kaynaklar oluşmasını sağlamıştır. Bu kaynakların belli bir bölümü işlenmiş belli bir bölümü ise ham kaynaklardır. Bu ham kaynaklar işlendiği zaman belki de internet ortamından başka hiçbir ortamda ulaşılamayacak devasa raporlar ortaya çıkarmaktadır. Bu büyük boyutlu kaynakları işlemek ciddi çalışmalar ve yöntemler gerektirmektedir. Bu yöntemlerden biri de metin madenciliğidir. Metin madenciliği günümüzde hızla yaygınlaşan ve kullanışlı bir veri işleme yöntemidir. Bu çalışmada, ham kaynakların sosyal medya üzerinden nasıl toplanacağını, firmalar açısından metin madenciliği kullanarak nasıl işleneceğini ve anlamlı hale gelen bu verilerin nasıl raporlanacağı müşteri şikayet verileri üzerinden anlatılmaktadır. Bu çalışma, müşteri kayıplarını önleme ve şirket karını artırmak açısından yöneticiler için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Internet usage has increased by development of technology and diffusion in societies. This increase has provided to create sources in serious dimensions on the internet environment. Some of these sources are processed and some of them are raw sources. When these raw sources are processed, it has probably presented huge reports which cannot be reached anywhere from the internet environment. Processing of these big sized resources has required serious studies and methods. One of these methods is text mining. The text mining is a data processing method which is useful and become widespread rapidly. In this study, how to collect the raw materials on the social media, how to process them with respect to firms by using the text mining and how to report these data becoming significant are explained on customer complaint data. This study is valuable for managers to avoid the customer loss and to increase the profit of their firms.