Türkiye ve dünyada iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety in turkey and the world
  1. Tez No: 394412
  2. Yazar: BURCU DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER UTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dünya'da olduğu gibi ülkemizde de meydana gelen iş kazası ve meslek hastalığı sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı hayli fazladır. Özellikle meslek hastalıkları ve kazalara yönelik sosyal korumanın yetersizliği ile birlikte alınacak önlemlerinde yetersiz oluşu nedeniyle ortaya çıkan durumun sonuçları hayli ağır olmaktadır. Meslek hastalığı ve iş kazasına yönelik önleyici programların geliştirilmesi ve denetiminin doğru ve yeterli şekilde yapılması gerekir. Bu çalışmada; Türkiye'de ve Dünya'da İş Sağlığı ve Güvenliği Kavramına ilişkin tanımlamalara yer verilerek, iş sağlığı ve Güvenliğinin ülkemizde ve dünya'daki tarihi gelişim süreçlerine ilişkin genellemelere gidilmiştir. Ayrıca çalışmamızda; Türkiye'de ve Dünya'da İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulamalarına yönelik mevcut sosyal güvenlik sistemlerine ilişkin açımlamalara yer verilmiştir. Ayrıca ülkemizde uygulanmakta olan 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununun getirmiş olduğu yeniliklerden bahsedilerek, sonuçlarına ilişkin önemi vurgulanmıştır. Ayrıca çalışmamızda; Türkiye'de ve Dünyada İş Sağlığı ve Güvenliği konularına ilişkin yazılmış olan tezler, internet kaynaklı sistemlerden alınmış bilgiler, konu ile alakalı kitaplar ve makalelerden yararlanılarak kaynak tarama tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As our country in the world and the result of work-related accidents occurring occupational diseases, the number of those killed is very high. In particular, occupational diseases and the results of situation arose because of inadequate measures to be taken in conjunction with the lack of social protection for the accident is very heavy. Of occupational diseases and the development of preventive programs for occupational accidents and supervision needs to be done correctly and efficiently. In this study, In Turkey and in the world of Occupational Health and Safety is giving place to the definition of the concept, occupational health and safety of our country and generalizations were made regarding the development history of the world. Also in our study; Occupational Health and Safety in Turkey and the world is devoted to an explanation of the current social security system for their application. Also being implemented in our country, No. 6331 occupational health and safety, mentioning the innovations brought by the law, to the importance of the results is emphasized. Also in our study; In Turkey and in the world of Occupational Health and Safety is a thesis written on the subject, taken from the internet based information system, resource scanning technique is used for making use of relevant books and articles on the subject.