Türkiye'de açık ocak bakır madenciliği, zenginleştirme ve cevher hazırlama tesisinde iş sağlığı ve güvenliği
Copper mining preparation gallery occupational health and safety
  1. Tez No: 635083
  2. Yazar: BÜŞRA HATUN YALIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Madencilik sektöründe iş kazaları kaçınılmazdır. Genel olarak Türkiye de ki madencilik dünyada ki ile eş değerdir. Madencilik çok tehlikeli sektörlerin başında gelmekte ve çalışmalar özellikle titizlikle sürdürülmeli işverenler ve çalışanların tüm riskler için önlem almak zorundadır. Son 10 yıl içerisinde ciddi kayıpların olduğu madencilik sektöründe iş kazalarının minimize edilmesi için gerek işverenler gerekse devlet önlem almakta. Verilen işbaşı eğitimlerinin çok katkısı olmakta ve teknolojinin gelişmesi umut verici olmuştur. İş sağlığının ve iş güvenliğinin temel amacı; tehlikeleri öngörerek ortadan kaldırabilmek ve yahut ziyan durumunu en düşük düzeye indirmek için kazalardan işçileri koruyarak sağlam ve güvenli ortam sağlamaktır. Tehlikelerin ve risklerin değerlendirmeleri, işletmelerin yapılacak olan faaliyetlerinde, araç-gereç kullanımının daha tedbirli güvenlikli durumlarının etkilerini öğreti olarak incelenmesi olur. Açık ocak maden işletmelerinde önemli bir unsur olarak yer almaktadır. Hazırladığım tezin amacı yerüstü bakır madenciliğinde iş sağlığı ve iş güvenliği bütün kapsamıyla alınan önlem rehberine öncülük etmesi ve yaşanan iş kazalarından ders çıkarıp insan sağlığını en üst seviyede tutmaktır.
Özet (Çeviri)
Work accidents are inevitable in the mining sector In general, mining in Turkey is equivalent to that in the world. Mining is one of the most dangerous sectors and work must be carried out with particular care employers and employees must take precautions for all risks. Both employers and the state are taking measures to minimize work accidents in the mining sector, where there have been serious losses in the last 10 years. The on-the-job training has contributed a lot and the development of technology has been promising. The main aim of Occupational Health and safety; to provide a sound and safe environment by protecting workers from accidents in order to eliminate hazards by foreseeing or to minimize the loss situation. The assessment of hazards and risks is a teaching examination of the effects of more cautious safety situations on the use of tools and equipment in the activities of enterprises. Open January is an important element in the mining enterprises. The aim of my thesis is to take the lead in the above-ground copper mining Occupational Health and safety precautions guide and to take lessons from occupational accidents and to keep human health at the highest level.