Türkiye'de elektrik işlerinde iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının teknik ve idari açıdan incelenmesi (hidroelektrik santral örneği)
Technical and administrative investigation of occupational health and safety of electrical works in Turkey (A sample of hydroelectric central)
  1. Tez No: 644007
  2. Yazar: MELEK ERASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET CANDAN, DOÇ. DR. ÜNAL KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada elektrik işlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği çalışmaları teknik ve idari yönden ele alınmıştır. Çalışma genel olarak üç ana konu üzerine kurulmuştur. İlk olarak İş Sağlığı ve Güvenliği ve elektrikle ilgili bazı temel kavramlara, elektrik risk ve tehlikelerine, elektrik çarpmalarına karşı alınacak genel korunma önlemlerine ve ilk yardım müdahalelerine yer verilmiş, sonrasında genel olarak hidroelektrik enerji, hidroelektrik santral ve Türkiye ve Dünyada'daki kurulu güçten bahsedilmiştir. Örnek çalışma sahası olarak Amasya ili, Taşova ilçesi Durucasu Hidroelektrik santral firması seçilerek, söz konusu firmanın risk değerlendirmesi L tipi (5X5) matris yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır. Risk değerlendirmesi; tehlike ve risklerin belirlenmesinde, risklerin önem sırasına göre kategorilere ayrılmasında, yüksek risklerin derecelendirilerek daha düşük risk seviyelerine çekilmesini sağlamasından dolayı, İş Sağlığı ve Güvenliği çalışmalarında etkin bir rol oynamaktadır. Çalışmamızda bulunan risk değerlendirmesinin, İş Sağlığı ve Güvenliği alanında uzman olmayanlarca da anlaşılabilecek seviyede hazırlanarak, elektrikle yapılan çalışmalarda ve hidroelektrik santral firmalarında bulunan tehlike ve riskler ve bunlarla mücadele konusunda yapılacak tüm çalışmaların teorisi konusunda farkındalık yaratması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the Occupational Health Safety issues related to technical and administrative aspect in the field of electrical works. The study is based on three topica. The first one is about the concepts on Occupational Health Safety and electricity, risks and dangers in electric, general protection precautions towards electric shocks and first aid. Then, hydroelectric energy, hydroelectric power plants and the systems established in Turkey and in the world are mentioned. The Durucasu hydroelectric power plant in Taşova, Amasya was choosen as a sample of the study. The risk evaluation of the power plant was decided by using L type (5X5) matrix method. The risk management plays an important role in Occupational Health and Safety to decide the risks and dangers, classification of the risks related to their importance and to minimize the higher risks to the low level. The risk management in this study was designed for the people who have no idea about Occupational Health Safety in electric works. The study is also aimed to create awareness about the theories of the studies that are carried out for dangers and risks encountered in hyrdro-electric power plants and how to overcome with these risks and dangers.