Mevcut BA Konut Binalarında Enerji Verimliliğinin Artırılması İçin Mimari Çözüm Önerileri
Architectural Solution Proposals for Increasing Energy Efficiency of Existing Reinforced Concrete Residential Buildings
- Tez No: 394417
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM VATAN KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Artan enerji tüketiminin doğaya verdiği zarar, elde edilen enerjiden en yüksek verimin elde edilmesini ve enerji kayıplarının önüne geçilmesini oldukça önemli kılmaktadır. İnsanlığın geleceğini korumak isteyen bütün ülkeler enerji veriminin artırılması ve enerji tüketiminin azaltılması için çalışmalar yapmaktadır. Tez çalışmasının amacı, dünyanın toplam enerji tüketiminde önemli bir yer tutan mevcut binalardaki enerji tüketimini etkileyen etmenleri belirleyerek, mevcut binaların enerji performansını artırmak ve enerji tüketimini azaltmak için mimari çözüm önerileri sunmaktır. Bu çalışma; kişi başına düşen enerji tüketiminin azaltılması, sınırlı doğal kaynakların tüketiminin azaltılması ve ekolojik dengenin korunmasına yönelik atılacak adımlara katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Giriş bölümünde, yaşam standartlarını düşürmeden doğanın ve ekonominin korunmasına katkıda bulunmak için izlenecek yöntem belirlenmiştir. İkinci bölümde, enerji, enerji tüketiminin olumsuz etkileri, konut binalarında enerji tüketimi, enerji verimliliği incelenmiştir. Üçüncü bölümde, binalarda enerji tüketimini azaltan ve binalarda enerji üretiminin sağlandığı alternatif enerji yöntemleri ve sistemleri araştırılmıştır. Güneş, rüzgar gibi doğa kaynaklarından, aktif ve pasif yöntemlerle yararlanma biçimleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Türkiye'de ve dünyada binalarda enerji tüketimi ile ilgili yasal düzenlemeler incelenmiştir. Beşinci bölümde, mevcut betonarme konutların enerji performansını artırmak için üçüncü bölümde araştırılan yöntemler ve sistemlerden mevcut binalarda kullanılması tavsiye edilenler seçilmiş ve bu sistemlerden yeni çözüm önerileri geliştirilmiştir. Sonuç bölümünde, binalarda enerji tasarrufu sağlanması ve enerji maliyetlerinin düşürülmesi için yeni yapıların inşa aşamasında uygulanan ve yapıya entegre edilen sistemler incelenmiş ve bu sistemlerin sağladığı enerji kazanımlarının önemi vurgulanmıştır. Mevcut binalarda enerji verimliliğinin artırılmasının önemi belirtilmiştir. Aynı zamanda yeni yapılacak binalarda olduğu gibi mevcut binaların enerji tüketimini düzenleyen yasaların gereği de vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The damage which is caused by ever increasing energy consumption makes efficient consumption of produced energy and prevention of energy leaks as important matters. The governments which aim to protect humanity's future research ways to improve energy efficiency and ways to reduce consumption of energy. The main aim of this study aims is to define factors affecting energy consumption at existing buildings and to present architectural solution proposals to increase energy efficiency of existing residential buildings. The purpose of this study is to support actions to be taken towards reducing energy consumption per capita, reducing the comsumption of limited natural resources and preserving the ecological stability. Second chapter deals with energy, negative effects of energy consumption, energy consumption of existing residential buildings and energy efficiency. Third chapter deals with passive energy efficiency systems for buildings and renewable energy production systems. Fourth chapter deals with legislations for energy consumption of buildings in Turkey and worldwide. Fifth chapter deals with some of the energy efficiency systems selected from third chapter to be applied to existing buildings. New solution approaches are developed from mentioned energy efficiency systems in third chapter and difficulties of working on an existing buildings are discussed. Last chapter emphasizes the importance of reducing negative effects of energy consumption on nature. This chapter investigates the possibilities of energy efficiency systems being applied to existing residential buildings and indicates the importance of new legislations being created regarding the energy efficiency of existing residential buildings.