Dijital dokuman güvenliğinin farklı biyometri teknolojileri ile sağlanması
Digital document security by using different biometrics technologies
  1. Tez No: 394419
  2. Yazar: MEHMET KIVILCIM KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Günümüzde fiziksel dokümanların saklanması, erişimi ve kullanım konularında çeşitli zorluklar vardır. Bilişim ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler fiziksel dokümanların dijital olarak saklanmasını gündeme gelmiştir. Sonuçta birçok kurum ve kuruluş dokümanlarını dijital ortama taşımıştır. Ancak dokümanların dijital ortama taşınması bu alandaki sorunları toptan çözmemiş, aksine yeni sorunların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Dijital ortama taşınan dokümanların çalınması, yetkisiz kullanıcılar tarafından açılması ve içindeki bilgilere erişilmesi telafisi çok güç sonuçlar doğurabilmektedir. Bu durum dokuman gizliliğinin ihlali ve bilginin çalınması gibi durumlar doğurabilir. Bu çalışmada, dijital doküman oluşturulma aşamasında veya oluşturulduktan sonra biyometrik yöntemlerle nasıl güvenliğinin sağlanabileceği üzerinde durulmuştur. Çalışmada, avuç damar izi okuyucular kullanılarak oluşturulan biyometrik veriyi, dijital filigran yöntemi ile saklamak ve dokümanı bu şekilde şifreleme konusu ele alınmıştır. Çalışmada dijital bir doküman avuç damar izi teknolojisi kullanarak Steganografi yöntemi ile şifrelenmektedir. Doküman güvenliğinin sağlanması, erişimi ve ilk oluşturanın tespit edilmesi konusunda da, Parmak izi ve avuç damar izi teknolojileri karşılaştırılarak başarı oranları karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, storage, access and usage of the physical documents present various difficulties. The emergences of information and communication technologies have enabled physical documents to be stored as digitally. As a result, many agencies and institutions have moved their physical documents to digital environment. However, transformation of documents to digital media did not solve the problems relating to document, but has led to the emergence of new problems. When these documents are digitized, unauthorized access to the information may present risky consequences. This situation may result in violation of secrecy and theft of information on the document. In this study, we will discuss how security can be achieved by using biometric methods during or after the creation of digital documents. In this study, we will cover the use of palm vein biometric data being used as a digital watermark, in order to secure the document with this encryption method. Also, we will analyze how palm vein data is used as steganography method for encryption and recognition technology in digital documents. These methods are used in providing security of the document for access, and also to identify the creator. Fingerprint and palm vein technologies are compared in regards to their success rates.