Diplomaside dijitalleşme: Türkiye, Endonezya ve Birleşik Krallık örneği
Digitalization in diplomacy: The case of Türkiye, Indonesia and the UK
  1. Tez No: 934403
  2. Yazar: TEKİN BAYKIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞUAY NİLHAN AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu tez çalışmasında“Dijitalleşen dünyada diplomasinin uygulanmasında ve yaygınlaştırılmasında olgunluk aşamaları ve süreçleri nelerdir?”sorusuna yanıt aranmıştır. Türkiye, Endonezya ve Birleşik Krallık örneklem olarak seçilerek, bu devletlerin diplomasi, kamu diplomasisi, dijital dönüşüm ve dijitalleşen diplomasi çabaları, literatür taraması, gözlem ve doküman analizi yöntemleriyle incelenmiştir. Ölçmenin sınırlı olduğu sosyal bilimler kavramlarından biri olan dijital diplomasi veya bu tezde kullanılan adı ile dijitalleşen diplomasi için literatüre dayalı olarak bir olgunluk modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen Diplomasinin Dijitalleşmesi – Olgunluk Modeli (DD-MM), devletlerin dijitalleşmesi alanında dört farklı boyutunu incelemektedir. Bunlar insan, sosyal görünürlük, Teknoloji/güvenlik ve politikalar boyutlardır. İnsan boyutunda model, diplomatlar ve kamu diplomasisinin uygulamasındaki ilgili paydaşların dijital okuryazarlık ve yetkinlik kazanma ihtiyacını vurgulayarak rol tanımları, değişim yönetimi ve özel eğitim programlarına vurgu yapmaktadır. Dijital görünürlük boyutu, bir devletin dijital alandaki varlığını ve etkisini artırmak için sosyal medyanın ve diğer çevrimiçi platformların stratejik kullanımına odaklanmakta, küresel bir kitleyle etkileşimi ve proaktif dijital iletişim yönetimini vurgulamaktadır. Teknoloji ve güvenlik boyutu, diplomatik faaliyetleri desteklemek ve hassas bilgilerin güvenliğini sağlamak için en son teknolojilerin benimsenmesini savunarak BİT altyapısı, siber güvenlik ve veri yönetimini ele almaktadır. Politikalar boyutu ise, uluslararası standartlarla uyumlu ve etik uygulamaları teşvik eden politikaların oluşturulması da dâhil olmak üzere, diplomaside dijital araçların kullanımını yönetmek için açık kılavuz ilkeler ve düzenleyici çerçevelerin gerekliliğinin altını çizmektedir. Değerlendirme yapmak için mülakat ve resmi doküman incelemesi yapılarak sonuç ve tavsiyeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an answer to the question“What are the maturity stages and processes in the implementation and dissemination of diplomacy in the digitalizing world?”was sought. Türkiye, Indonesia and the United Kingdom were selected as the sample and the diplomacy, public diplomacy, digital transformation and digitalized diplomacy efforts of these states were examined through literature review, observation and document analysis methods. A maturity model was developed based on the literature for digital diplomacy, or digitalizing diplomacy as it is called in this thesis, which is one of the concepts of social sciences where measurement is limited. The developed Digitalization of Diplomacy - Maturity Model (DD-MM) examines four different dimensions in the field of digitalization of states. These are human resources, social visibility, technology/security and policies. In the human resources dimension, the model emphasizes the need for diplomats to gain digital literacy and competence, with an emphasis on role descriptions, change management and specialized training programs. The digital visibility dimension focuses on the strategic use of social media and other online platforms to increase a state's presence and influence in the digital space, emphasizing engagement with a global audience and proactive digital communications management. The technology and security dimension addresses ICT infrastructure, cybersecurity and data management, advocating for the adoption of the latest technologies to support diplomatic activities and secure sensitive information. The policy dimension underlines the need for clear guidelines and regulatory frameworks to govern the use of digital tools in diplomacy, including the establishment of policies that comply with international standards and promote ethical practices. The assessment is based on interviews and a review of official documents, and conclusions and recommendations are presented.