Kentsel değişim sürecinde sosyo-ekonomik gelişmelerin kentsel bütünleşme olgusu bakımından değerlendirilmesi
- Tez No: 39442
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNDÜZ ATALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Ülkemizde 1950'lerde başlayan hızlı kentleşme olgusunun kentsel alanlarda ortaya çıkardığı yeni fiziki mekanların oluşmasına ilişkin süreçler, mekansal planlamalar düzeyinde farklı değerlendirmelere neden olmuştur. ülkemizde kentleşme olgusunun sonuçlanması halinde bile“kentsel bütünleşme”olgusuna ilişkin sorunlar artarak devam edecektir. Kentsel değişmeler surecinde,“nasıl bir kentsel bütünleşme?”sorusu olagelmekte olan bütünleşme olgusunun kavranmasını sürecin geleceği açısından zorunlu hale getirmektedir. Kentsel alanda bütünleşme olgusuna ilişkin yaklaşımlar, bu olguyu özellikle fiziki mekanlarının nitelikleri nedeniyle daha çok gecekondulu gruplar bakımından“bütünleşememe”,“bütUnleşeraeyen kentli nüfus”ve“çarpık gelişme”düzeyinde bir bozulma süreci olarak değerlendirmektedir.“Kentsel bütünleşme”olgu su, farklı toplumsal sınıfların kentsel alandaki diğer gruplarla birlikte ilişki biçimleri düzeyinde ortaya çıkmaktadır. Çalışmada bu süreç, kentli gruplar bakı mından göreli de olsa varolan bir bütünleşme olgusu düzeyinde sistem kuramı çerçevesinde modellenmiştir. Böylece kentsel alanda bütünleşme olgusunun farklı gruplar bakımından hangi düzeylerde gerçeklenebildiği araştırılmıştır. Bu yaklaşım özellikle sosyo-ekonomik mekana ilişkin değişkenlerle ilişkilendirilerek geliş tirilmiştir. Konu ile ilgili olarak İstanbul, Gül tepe bölgesinde örnekleme yöntemi ile alan araştırması da yapılmıştır. çalışmada konuya ilişkin olarak varsayım-ölçütler ile model düzeyindeki kuramsal katkılar yanında, gece kondulu gruplar bakımından bütünleşme sürecinin işleyi şi ve yeni yönelimleri de belirlenmiştir. Gecekondulu gruplar bakımından“varlıklandırma”politikaları düze yinde sağlanan bütünleşme olgusunun, mekansal planla maların içeriğinde bulunan kent planlaması süreçlerine uygun nitelikler taşımadığı ortaya çıkmıştır. Bu ne denle fiziksel mekandaki değişmelerin ve“kentsel bü tünleşme”olgusunun, ekonomik modellerin ürettiği mekansal planlama ve politikaları düzeyinde birlikte ve yeniden ele alınması zorunlu olmaktadır.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF SOCIO-ECONOMICAL DEVELOPMENTS IN PARALLEL TO URBAN GROWTH IN CONSIDERATION URBAN INTEGRATION SUMMARY The aim of my assertation, based on analytical roots of hypothetical approaches to“Urban Integration”, by forming an integrated theoretical frame of the subject matter to design a hypothetical model relating to“urban population”on a level of socio-economical advancement in terms of procession of the period. The hypothetical frame and analysis which is to be formed in relation to urban integration process, irrevocably will, at the same time, determine variances relating to each period. The study, first of all, aimed at being of avail to urbanization policies as well as planning work by yielding results in the consequence. Whereas, the process of formation of policies and designs in terms of urbanization may perfectly be directed in full conformity to urban change. The study initially, evaluated the institutional results. The process used for this research, was developed to a full maturity by means of these results and in assistance of the system theory. Additionally, the hypothetical model attained, was to put into test by a field research. The public inquiries realized by sampling method, were solved by statistical analysis and calculations. The scope of the study as formed by its aims and procedures are specified as follows. The First Chapter begins with introduction. Here, the matter was described with its generic issues, basic aim of the work, its scope and processes, were duly narrated. The Second Chapter involves in urban transformation process together with urban integration VIfacts in terms of hypothetical and conceptual plains. Additionally, these approaches were evaluated by talcing into consideration of historical development of our country. Especially, the matter of urban integration was scrutinized on different view points of variable socio-economical formations of our country and findings were described accordingly. The Third Chapter is an attempt to determine a hypothetical model which closely. fits to socio- economical plains and characteristics of the population movement as well as the research area applicable to the subject matter. Dimensions of such model covers development of economical and social spaces of shanty-towns population and their contribution to the mechanics of integration fact. The Fourth Chapter was reserved to narrations concerning public surveys and findings. The elements relating to areas where the research was conducted, their social and economical characteristics were also delineated. Afterwards, results of public surveys were depicted in detail by means of tables, charts and statistical calculation. In the 5th. Chapter the general results of the study were given. Suggestions were made relating to these results in terms of future prospects of the question. This study is an attempt to evaluate the socio- economical development of under-developed and developing countries in consideration of the aspects of“urban integration”. Rapid urbanization aspect that is experienced in Turkey 1950s onwards resulted in emergence of varying assesments for residental planning and public sector policies on accounts of“urban integration”, especially for the metropolitan cities. Study initially assessed the theoretical echelons relating to“urban integration”fact, thereafter structuring a conceptual level relating to residental VIIplanning. The fact of integration simultaneously concerns multi-disciplinary aspects. Hence, definitions, relating to“urban integration”fact, are obtained by means of criteria, and by theory of hypothesis-model system. Theoretical results attained via this method, determined operation and tendencies of the process pertaining integration to fact. These contributions of the study to existing theoretical level, was affiliated to socio-economical variabilities of under-developed and developing countries and was developed accordingly. Urban integration fact is evolved whilst utilizing social growth to the utmost degree in consideration of socio-economical and cultural relationships of former or recent population groups. Especially for under-developed and developing countries, slum populations are treated as being“disintegrated”population in the midst of civic development. Hence, proliferation of slums, is regarded as being a result of impairment of the system. This theme is further developed after taken into consideration that there is an aspect of integration exist, however relative, on the social agenda. Therefore, results yielded in this study for urban settled groups are inquired and attained replies thereof as to“how were they integrated?”and“what sort of an integration?”was the case. The theme is not only limited to growth of slum dwelling groups. At the same time the other social groups were also scrutinized seperately and as a whole. Therefore, the study does not assume as being a specific research of shanty towns nor it claims to produce theories on economical disciplines and social sciences. The overall aim is to describe realization of the ratio of the factual integration within urban transformation process in consideration of socio- economical models. Hypothetical models and their criteria rendered available by the study sufficiently depict the integration fact in minor, mediocre, and superior levels. VIIIPublic surveys effected by sampling method, were achieved in the vicinity of Istanbul-Gültepe, an area displaying characteristics of an older and central shanty town. The study taking into consideration of the socio-economical evolution of slum population groups, duly established that urban integrations of these groups, duly established that urban integrations of these groups were achieved by means of policies“enabling property ownership”within the economical environment. Although in relation to integration factor, the employment areas of Economical environment imposes important functions upon slum population groups, that is necessitated by economical models, allowed“low level”results within the margins of model's criteria. At the social environment, however, the subject matter groups, were being limited in consideration to their exploitation of urban organizations and participation thereto. Findings relating to opinion polls reveal“low level”results at social environments. Applications such as.“Improvement schemes”,“Construction Amnesty”, and“Title Deed Distribution”, effected due to indispensible results of basic economical models in Turkey, represent basic policies“enabling property ownership”. The first low cost and short term policies and applications provided by integration fact, were to go against the principles of urban planning. Therefore, the consequence renders the integration fact emerged from erroneous processes and aims. Procedures and public policies for producing material plans those are included in residential planning, are short of evaluating the urban growth as a whole. In reality, slum settlement areas exist in under-developed and developing countries economical models, are construed as their residential planning gone sour within the end results of the process. Hence, the characteristics of economical models prevailed in the process of residential planning, ought to be delved singly and thoroughly in the separate physical regions. Especially for disappearing of horizontal expansion possibilities at the physicial fiels of shanty towns having qualitative core cities and the surroundings, also cause differentiations occured at IXthe economical functions of these regions. In our country having passed, the intermediate stage of urbanization, perpendicular development of such regions are increasingly being opened to unfunctioning low-income groups. The former slum dwellers seeking to protect their urban incomes on the one hand, and the fresh population groups having chosen these regions on the other, alter such central slum regions into“transitional areas”. Therefore, integration fact within the urban settlement areas, ought to be evaluated with their new dimensions fully covering the future growth. The results obtained in the research rendered available the new findings in consideration of latest trend of slum dwellings of the big cities, to be contributed to existing theoretical levels pertinent to“urban integration”. Effects of variables relating to socio-economical spheres, those of which determined by studies of“urban integration”and by evolution of physical areas, also served to processes of planning public policies and regional urban planning, by preparing a new environment for them. This study may also be characterized as a follow up of the prior field research of the author of these lines in connection with environmental assessment of urban settled groups (Güneş, B., August 1985, Thesis MMLS). The previous study reviewing the urban settled groups evaluating the transformations of physical fields in historical texture in consideration of their taking part at the urban growth, by means of qrowth, by means of questionnaire at regional levels. This study, however, tries to develope an abstract field for the urban growth participation process, adding up prior findings thereof, to yield finally an integral level.