Effects of human density in buildings on wireless data communication
Kablosuz veri haberleşmesine bina içindeki insan yoğunluğunun etkileri
- Tez No: 394444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kablosuz internet (Wi-Fi) 2.4 GHz, alışveriş mağazaları, okullar, havaalanları ve araştırma laboratuvarları gibi bir çok yerde kullanılmaktadır. Bu alanlarda yüksek hızlı veri transferi gereksiniminden dolayı, bu çalışmada yüksek frekansta insan vücudunun etkisini incelenmiştir. İnsan topluluğunun bir odanın belirli bir alanında olduğu zaman, farklı frekansta elektrik alanlarındaki değişimi karşılaştırmak için zamanda sonlu farklar yöntemi (FDTD) kullanılmıştır. Topluluğunun yerleri değiştirilerek, topluluktaki kişi sayısının etkisi de bu çalışmada göz önüne alınmıştır. FDTD kullanılarak, insan vücudunun ve duvarın elektriksel özellikleri göz önüne alınmasıyla oda simülasyonu yapılmıştır. Çalışma frekansı 2 GHz, 5 GHz ve 10 GHz olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wireless Fidelity (Wi-Fi) 2.4 GHz has been in used extensively in buildings, such as shopping stores, schools, airports and research laboratories. Due to the large amount of high speed data requirement in these areas, the study examined the effects of human body at high frequency. Finite Difference Time Domain (FDTD) method is used to compare the variation of Electric Fields at different frequencies when a group of people has been placed in a specific portion of the room. The effects of human's density are also examined by changing the source position. Using FDTD method, the room is simulated by taking the electrical properties of human body and concrete walls into account. The operating frequencies are selected as 2 GHz, 5 GHz, and 10 GHz.