Design and construction of a mobile patient monitoring system
Mobil hasta izleme sistemi tasarımı ve yapımı
  1. Tez No: 394445
  2. Yazar: ABUBAKAR ABDULLAHI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. MAMATJAN YASIN (YASHENG MAIMAITIJIANG)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kalp krizi ve felç geçirmiş inslanların sayısı her yıl artmaktadır. Dünya Sağlık Örgütüne ait verilere göre bu hastlalılklardan müzdarip olan kişilerin %30'u felçli kalmakta ve diğer %30'u ölmektedir. Bu problemlerden dolayı, akıllı telefonlar aracılığıyla hastanın durumundaki ani değişiklikleri görüntelemeye yaryan bir cihaz geliştirilmesi üzerine bir araşatırma başlattık. Hastaya ait veriler kayıt edilebilir ve ilgili kişilere e-posta yada kısa mesaj yoluyla gönderilebilir. Bu sistem aynı zamanda yaşlı insalaların sağlık durumlarının görüntülenmesi için de kullanılabilir. Hastanin felç geçirmesinden önce hastanın yüksek kan basıncı, vücut sıcaklık değişimi gibi anormallikler gözlemlenebilir. Bu çalışma özel olarak vücut sıcaklığı, kalp atışı, EKG sinyallerini sayısallaştırılması ve verilerini toplaması üzerinedir. Elektrokardiyogram sensörü (EKG) kalbin mekanik aktivitesi hakkında bilgi verir. Sensorladen toplanan neji kablosuz ağ teknolojisi kullanılarak transfer edilecektir. Bluetooth modülü, sistem ile mobil cihaz arasında veri transferini sağlamaktadır. Değişkenleri ölçmek için donanım ve yazılım tasarlanmış ve geliştırilmiştir Bir prototip geliştirilmiş ve 5 kişi üzerinde test edilmiştir. Prototip hastalar üzerinde henüz denenmesede sağlıklı kişiler üzerinde yapılan testler tatminkar sonuç vermiştir. Elde edilen veriler sağlıklı kişilerdeki değerler ile uyuşmaktadır. Böylece çalışmamızda ilk olarak başarılması gereken kısım tamamlanmıştır. Bu çalışma ayrıca taşınabilir, non-invaziv ve düşük maliyetli bir tasarım amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The number of people suffered from heart attack and stroke were increasing annually. According to World Health Organization more than 30% of the victims are dying while another 30% became disabled. Due to such problems we start research on building a device that can be used to monitor an individual in case of any sudden state changes by that person and display the result via a mobile Smartphone. The data can be saved and send to hospital or the people concerned through SMS or e-mail. It also used to monitor an elderly people health status periodically. Although before stroke happen the human body undergoes some certain abnormalities such as temperature changes, high blood pressure etc. This project specifically deals with the signal conditioning and data acquisition of three vital signs: temperature, heartbeat, and ECG. A temperature sensor will measure patient's body temperature and a pulse sensor will count the number of heartbeat, Electrocardiogram sensor (ECG) will provide the mechanical activity of the heart. The collective data from sensors is transmitted using wireless technology. The Bluetooth module provides connections between the system and mobile phone, to send and received data between both stations. The hardware and software to measure these variables have been designed and implemented. A prototype was developed and tested on five volunteers. The test results obtained were found to be satisfactory, though it was not tested on patients but it fall within the normal range of a healthy people. This shows that the primary objectives of the thesis were fulfilled. Also the aim is to design a portable, non-invasive and low price, so that it is affordable.