Toprak kökenli Bacillus'ların biyoremidant özelliklerinin belirlenmesi ve bakır varlığında Zea mays'ın gelişimine etkisi
Determination of bioremidant characteristic of soil born bacillus and its effect on the development of Zea mays in the presence of copper
- Tez No: 394454
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL ALPAY KARAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çalışmada Ovit yaylası orkide kök toprağından izole edilen 20 izolatın tanımlanması, bitki gelişimini teşvik eden özelliklerinin belirlenmesi, metal toleransları (Fe, Cu, Pb, Ag, Zn), bakır varlığında mısır bitkisinin çimlenmesine ve gelişmesine olan katkısının araştırılması planlandı. İzolatların tümü Gram pozitif sporlu (Bacillus sp) bakterioldukları, tümünün geniş sıcaklık ile pH aralığında, %85'inin %10 tuz varlığında iyi üreyebildikleri, 3'nün amilaz, 11'nin nitrat ve güçlü lesitinaz aktiviteye sahip oldukları belirlendi. Bitki gelişimini teşvik eden özellikleri incelendiğinde 7'sinde güçlü siderofor üretimi, 6'sında fosfat çözünürlüğü, 6'sında ACC deaminaz ve çoğunda iyi düzeyde indol asetik asit aktivitesi gözlendi. Ağır metallerin yüksek (10 mM) konsantrasyonlarındaüreme yetenekleri incelendiğinde tümün demir, 7'sinin gümüş, 9'unun bakır ve 15'inin kurşun varlığında üreyebildiği belirlendi. Tüm özellikler açısından en iyi olan 6 suşun, bakır MIC ve MBC değerlerisırasıyla 12,5-25 ile 50-100 mM aralığındabelirlendi. Bakır varlığında geniş pH aralığında üreyebildikleri ancak logaritmik sürenin uzadığı gözlendi. Suşların bakır varlığında mısır çimlenme başarısına etkisi araştırıldı ve en iyi olarak belirlenen 5O5Y11 suşu geleneksel moleküler yöntemlerle Bacillus sp. olarak tanımlandı. 5O5Y11 suşunun Bakır varlığında ve yokluğunda mısır bitkisinin gelişimine olan etkinliği incelendi. Cu'ın biyoremidasyonu/absorbsiyonu Atomik Absorbsiyon analizi ile araştırıldı. 5O5Y11 nolu suşun birçok özellikleri açısından değerlendirildiğinde potansiyel biyoremidant/absorbant suş olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study it was planned to investigate the identification of the 20 isolated strains that isolated from Ovit Plateau, orchid root soil, determination of the features that promotes the growth of plants, metal tolerances (Fe, Cu, Pb, Ag, Zn), contribution to the germination and growth of corn plants in the presence of copper. It was determined that all the isolations were gram positive-forming bacteria (Bacillus sp.), %85 of them could breed well in the wide range of pH and temperature in the presence of %10 salt, 3 of them had amylase, 11of them had nitrate and strong lecithinase activity.When the features that promote the growth of plants were analized, strong siderophore production at 7 of them, phosphate solubility at 6 of them, ACC deminase at 6 of them and good level of indole asetic acid were observed at most of them.When analised the ability of breeding in the high concentrate of heavy metals(10mm), it was determined that all of them could breed in the presence of iron, 7 of them could breed in the presence of silver, 9 of them could breed in the presence of copper and 15 of them could breed in the presence of lead.For all features, the most appropriate 6 strains were defined as copper MIC and MBC respectively valued between 12.15- 25 and 50-100. It is observed that in the presence of copper they could breed in the wide pH range but the logarithmic time prolonged.The effect of the strains to corn germination success in the presence of copper was investigated and the most suitable strain was choosen as 505y11.By the traditional and moleculer methods, it was defined as Bacillus sp. The effectiveness of the presence and absence of copper to the growth of corn plant and the features of bioremidant absorption was investigated by Atomic Absorbsion analysis. When 5O5Y11 strain evaluated many features were identified as potential biyoremidant/ absorbant strains.